Onkoloji uzmanlarının da belirttiği gibi çağımızın en ölümcül hastalıklarından birisi şüphesiz akciğer kanseri. Sigara kullanma, yıllarca kötü hava koşullarına maruz kalma, genetik, zararlı gazların solunması gibi pek çok faktör bu hastalığı tetikleyebiliyor. Kanserin belirtileri ise her hastaya göre değişmekle birlikte genellikle erken evrelerden itibaren hissediliyor.  Bu noktada yapılan düzenli taramalar oldukça büyük bir önem taşıyor.  İşte sıklıkla rastlanılan akciğer kanseri belirtileri…

Her Geçen Gün Artış Gösteren Öksürük

Akciğer Kanseri Belirtileri - Akciger Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri belirtileri arasında ilk olarak hissedilen şikayetlerden bir tanesi de öksürük. Ancak hemen şunu da belirtelim:  Öksürük sigara içen kişilerin büyük bir kesiminde de görülebiliyor. O nedenle genellikle sigara içen kişiler, yaşadıkları aşırı öksürüğü her gün yaşadıkları normal bir durummuş gibi algılayarak hekime gitmek istemeyebiliyorlar. İşte bu durumda kanserin ileri evlere kadar gitmesine neden olabiliyor. O nedenle her ne olursa olsun devamlı kesilmeyen bir öksürüğünüz varsa mutlaka hekime görünmelisiniz.

Nefes Sıkışması veya Nefes Darlığı

Merdiven çıkarken, koşarken veya yürüyüş yaparken dahi nefesinizin sıkıştığından mı yakınıyorsunuz? O halde mutlaka doktora gitme zamanı. Hırıltı, nefes sıkışması ve nefes darlığı, akciğer kanseri hastalarında görülen en belirgin şikayetlerden .

Akciğer Kanseri Belirtileri - Akciger Kanseri Erken Tani

Halsizlik, İştahsızlık ve Kilo Kaybı

Kanserin diğer görülen belirtilerinden birisi de halsizlik. Kendinizi devamlı yorgun hissetmeniz, en basit işleri yapamaz hale gelmeniz akciğer kanserinin habercisi olabiliyor. Tabi sadece halsizlikle kanser teşhisi konulamaz. Akabinde iştahsızlık ve kilo kaybı gibi şikayetlerin olması durumunda düşündürebilir.

Vücutta Dinmeyen Ağrılar

Kanser hastaları, genellikle vücudun her bölgesinde nedensiz ağrılar hissedebilirler. Ancak bu ağrı sadece bölgesel değil. Yani kürek kemiği, omuz, dirsek, kol, eklem veya baş gibi tüm dokularda etkisini gösterebiliyor.

Yutmada Güçlük Çekme

Sigara içen kişilerde akciğer kanserine yakalanma riski  neredeyse %90’ları buldu. Haliyle sigaranın boğazdan geçerek üst solunum yollarını etkisi altına alması da kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkıyor.  Eğer soğuk algınlığı dışındaki zamanlarda, yutmada zorlanıyorsanız ve beraberinde ses kısıklığınız varsa mutlaka hekim kontrolünden geçmeniz de fayda var.

Akciğer kanseri belirtileri yanı sıra korunma yöntemleri  ve tedavisi hakkındaki bilgilere Memorial online platformu üzerinden ulaştım. Sizler de bu kanser türüne dair tüm merak ettiğiniz konuları, sağlık kurumuna ait internet sitesinin ilgili sayfasına tıklayarak öğrenebilirsiniz.