Bayanların oldukça sık kullandığı güzelliklerinin birer parçası olan bu yağ aslında üretimi oldukça zor ve çok kıymetli bir yağdır. Bunun nedeniyse üretildiği ağacın dünya üzerinde yalnızca bir yerde olmasından kaynaklanmaktadır. Peki, argan yağı nasıl oluyor da bu kadar faydalı olabiliyor? Gelin hep birlikte ne işe yaradığını neden bu kadar faydalı olduğunu beraber inceleyelim:

Argan yağı E vitamini içermesin dolayıdır ki cildin kurumasını engeller. Bunun yanı sıra cildimizdeki nem dengesini korur ve cilt hücrelerinin yenilenmesini desteklemektedir.

Gelelim bu yağın kullanım alanlarına. Bilindiği üzere kozmetik üzerinde büyük bir etki yapmasından dolayı birçok malzemenin içeriğinde argan yağı bulunmaktadır. Bunun dışında kendi ağacından elde edildiği için oldukça doğaldır. Cilt, tırnak, saç, yüz, el ve ayak bakımında kullanılır. Hatta kırışıklık için birebir olduğu da söylenilmektedir. En sık kullanılan yerlerden bir tanesi de saçlardır. Saçlarda kullanıldığı takdirde saça parlaklık, canlılık katar ve saçın uzun süre kırılmasına engel olur.

Şimdi ki zaman insanları oldukça şanslı diye düşünmeden edemiyoruz. Çünkü eskiden böyle olanaklar yağlar yada her hangi bir kozmetik ürünü bulunmazdı. Şimdiyse yüzümüzdeki en küçük kırışıklıkta bile mucizevi denilecek krem ve yağlardan faydalanıyoruz. İşte bu mucizevi yağlardan biridir Argan yağı. Cildimizde meydana gelen kuruluk ve çizgileri doldurarak bizlere ümit veriyor.

Bu mucizevi yağın kullanımını da sizlerle paylaşmak isteriz:

Biliyoruz ki narin elleriniz ve tırnaklarınız güzel bir bakımı hak ediyor. O zaman bir kabın içerisine 5-6 damla Argan yağı ve eşit miktarda limon damlatıp bu karışımın içinde 20 dakika bekletin. Bu karışımı ayak bakımı içinde kullanabilirsiniz.

Cildinizin dengesini ve güzelliğini her banyodan sonra boyun ve yüz bölgenize 3 damla Argan yağıyla masaj yaparak koruyabilirsiniz. Hatta cildiniz kuruysa bunu sabah – akşam uygulayarak nemlenmiş bir cilde sahip olabilirsiniz. Peki ya yağlı bir ciltse cildiniz? İşte o zaman sadece akşamları uygulamanız yeterli olacaktır.

Göz alıcı saçlara kim sahip olmak istemez ki. Bunu Argan yağıyla başarmak sizlerin elinde. Saçınıza uygulayacağınız yağ sayesinde kepeklenme, elektriklenme, dökülme ve kırılmalardan kurtulmanız çok mümkün. Bunun için yapmanız gereken haftada 2 defa saç diplerine masaj yaparak uygulamaktır. Saçınıza uygulayacağınız yağ masajının ardından saçınızı ılık bir havlu ile 25-40 dk. Arası bekletip ardından şampuan ile yıkayınız.