Ayak altı yanmasına hangi bölüm bakar araması internette sıklıkla aratılmaktadır. İnsanlar yaşamları boyunca birçok sağlık sorunuyla karşılaşabilirler. Bunlardan bazıları büyük ve uzun tedavi gerektiren rahatsızlıklar olabilirken, bazıları da basit tedavilerle geçen sorunlar olabilir. Ayak altı yanması da sıkıntı veren ancak kolay tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Ayak Altı Yanması Nedir?

Ayak altı yanması, ayağın altında yüksek ısı hissedilmesidir. Birçok sebebi olabilir.

Bunlar:

  • Vitamin eksikliği
  • Yanlış basma
  • Yanlış yürüme
  • Şeker hastalığı
  • Kanda hemoglobin yüksekliği
  • Kolesterol

En çok bilinen sebeplerindendir.

Ayak Altı Yanması Belirtileri Nelerdir?

Ayak altı yanmasında, sanki ayakların altından ısı çıkıyormuş gibi sıcaklık hissedilir. Otururken ya da yürürken yanma hissi rahatsızlık verir. Ayağın altı ateşe tutulmuş gibi hissedilir. Ayağı soğuk suya ya da soğuk bir zemine basma isteği de yoğun olarak hissedilir. Eğer aşırı rahatsızlık verici bir durumsa ve dayanılamayacak hale gelindiyse mutlaka doktora gidilmelidir.

Ayak Altı Yanmasına Hangi Bölüm Bakar?
Ayak Altı Yanmasına Hangi Bölüm Bakar?

Ayak Altı Yanmasında Hangi Bölüme Gidilir?

Ayak altı yanması sorunları için nöroloji ya da endokrinoloji bölümlerine gidilmesi gerekir. Metabolizma hastalıkları uzmanı olarak da bilinen doktorlara başvurulur.

Ayak Altı Yanması Randevulu Mu Gidilir?

Eğer ayak altı yanması için gidilecek doktor özel hastanedeyse randevulu gidilmesi gerekir. Devlet hastanesinde ise de büyük ihtimal randevu talebi olacaktır. Bu yüzden gideceğiniz doktora karar verdikten sonra telefonla bilgi alarak gitmek daha doğru olacaktır.

Ayak Altı Yanması Nasıl Geçer?

Ayak altı yanmasında evde yapılabilen tedavi yöntemleri de mevcuttur. Ayağı sirkeli suda bekletmek en sık uygulanan evde tedavi yöntemidir. Ilık su ve elma sirkesi karışımında ayağı yarım saat kadar bekletmek oldukça işe yarayacaktır. Bazı tuz ve mineral katkıları da ayağı bekletmede faydalı olmaktadır. Ancak eğer dayanılamayacak bir şikayet varsa mutlaka doktora görünülmesi gerekir, hem daha doğru sonuç elde edilir.

Hem de sebepler öğrenilerek daha doğru bir tedavi yapılır. Bu yüzden doğru bir doktor tercihi ile randevu oluşturup gitmek ve tedaviye başlamak daha kolay sonuç alınmasını ve belki de tekrarlamasını önleyecektir.