Özellikle erkeklerin en çok yaşadığı sorunlardan birisi de ayak kokusudur. Ayak kokusu sadece bir sağlık sorunu olmaktan çok toplum içinde de sıkıntıların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Oldukça rahatsız edici bir durum olan ayak kokusu için artık çözüm yolları farklı şekillerde olabilmektedir.

Peki, ayak kokusu nasıl önlenir?

  • Ter bezlerinden kaynaklanan ayak kokusu için günlük olarak ayaklarınızı yıkamanın tabi ki olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte sık çorap değiştirmek de ayak kokusunun önlenmesi için oldukça önemlidir.
  • Ayakkabınızın kalitesiz olmasından dolayı koku oluşmayan bir ayakta bile kısa süre sonra ayak kokusu meydana gelebilmektedir. Bunun içinde kullandığınız ayakkabının yapısı ve kullanıldığı malzemesi de oldukça önem taşımaktadır.
  • Çorap seçiminizde de hava alan ve pamuklu çorapları tercih ederseniz ayak kokularınızın hafiflediğini fark edebilirsiniz.
  • Eğer ayaklarınızda iltihap veya şişlik ya da yara gibi durumlar var ise o zaman bunların tedavisinin yapılması gerektiğini unutmamalısınız. Ayaklarınızda bakteriler oldukça hızlı bir şekilde üredikleri için ayak temizliğinizi yaparken tuzlu su da kullanabilirsiniz.