Ayak mantarı eğer tedavi edilmezse çok kötü hallere ulaşacak olan bir hastalıktır. Ayak mantarı kendi kendine geçmeyen bir hastalıktır.

Ayak mantarı genelde ayakların havasız kalmasından dolayı oluşan bir hastalıktır. Ayaklarınız eğer siz günü gününe yıkamazsanız ayak mantarı sorunu ile karşı karşıya kalırsınız.

Ayak mantarı sorunu ile siz hem bitkisel hem de ilaç yoluyla tedavide bulunabilirsiniz. Fakat ilaç tedavisi için bir uzmana danışmanız daha iyi olacaktır.

İlk önce siz kendiniz ayağınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü siz kendi tedavinizde bulunabilirsiniz. İlk önce temiz biri olmanız gerekir. Ayağınızı hep yıkamalısınız. Ayrıca sizlere ait çorap bulunmalıdır. Çünkü çorap yoluyla en çok mantar bulaşmaktadır.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken durum ise ilaçtır. Genelde mantar için kremler verilmektedir. Ayaklarınızı önce yıkayıp daha sonra krem sürmeniz iyi olur.

Ayakkabı giyiminde dikkat etmelisiniz. Ayakkabı ayağınıza dar olmamalıdır. Ayrıca daha kaliteli ayakkabıları tercih etmeniz sizin için iyi olur.

Ayaklarınızda eğer mantar varsa ayakları sirke ile yıkamalısınız. Sirke mantar oluşumuna engel olmaktadır.
Sarımsak suyu her sorun için kullanılmaktadır. Ayak mantarı olan insanlar sarımsak suyu kullanabilirler. Bu su ayak mantarı oluşumunu azaltmaktadır.

Günün belli zamanlarda deterjanla ayağınızı yıkamalısınız. Çünkü deterjanla yıkanan ayak temiz bir ayak olacağından mikrop oluşumunu azaltmaktadır. Siz kendi doktorunuz da olabilirsiniz. Bunun için yukarıda verdiğim tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.