Kişiler bahar geçişlerinde kendini yorgun hissedebilir. Sabah kalktığınızda kendinizi hiç dinlenememiş ve isteksiz bulabilirsiniz. Adeta yataktan kalmak istemeyip tekrar uyuma isteği sizi bürüyebilir. Günlük hayatınızda sürekli uyuma isteği taşıyabilirsiniz. Özellikle çalışan biriyseniz; gün sonunda kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Vücudumuz yeni gelen mevsimin etkilerine henüz alışık olmadığından farklı tepkiler verebilir; bu da yorgunluğa ve sersemlemeye yol açabilir. Bu dönemi rahat bir şekilde atlatmak için giyiminize dikkat etmelisiniz. Özellikle bahar aylarında hava değişimi oldukça sık gerçekleşmektedir. Sabah üşüyüp, öğlen terleyip, akşam yeniden üşüdüğünüzde vücudunuz tepki verebilir. Bu durumda grip salgınları; ateşlenme ve öksürük gibi rahatsızlıklar sizi yorgun düşürebilir. Özellikle soğuk algınlığına karşın önlemler almalısınız. Dışarıya çıkmadan mutlaka üzerinize bir şal ve ince bir hırka almalısınız. Böylece hava iyi olduğunda hırkayı almazsınız; ama tekrar serinleyen hava sebebiyle hırkanızın yanında olması vücut ısınızı koruyacaktır.

Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir?

Bahar yorgunluğu için bitki çayı için!

Bitki çayları bahar aylarında en çok başvurulan yollardan birisidir. Ihlamurlar, papatya çayları; nar çiçeği ve nane limonla direncinizi güçlendirin.

Bahar yorgunluğu için bol bol vitamin!

Ayrıca hastalıklardan korunmak amacıyla bol bol vitamin almalısınız. Özellikle portakal, limon, kivi tüketmeye dikkat edin. Bunun dışında yeterli miktarda protein, vitamin ve mineralleri de ihmal etmeyin. Hatta öncelikle doktora başvurarak değerlerinizi kontrol ettirmeli; ona göre vitamin, mineral takviyesi yaptırın. Böylece diğer rahatsızlıklara karşı direnç oluşturmuş olursunuz. Ruhsal olarak iyi hissetmek için kendinize vakit ayırın. Kitaplar, filmler ve sakin mekanlar sayesinde ruhsal dinginlik yaşayabilirsiniz. Özellikle yeşil alanlar ve deniz kenarları sizi iyi hissettirecektir.