Zaman zaman sindirim sistemimizle ilgili olan bulantı, kusma, karın ağrısı, kramp gibi sorunların belirtisidir. Bu şikayetler son üç gün içerisinde yaşanıyor olursa ise mikroorganizmaların sonucunda olur. Besin zehirlenmesi sorunu dünyada sık görülen bir hastalıktır. Ciddi bir sorun olarak görülmezken mikroorganizma cinsi kötü olursa hastalık daha da şiddetlenir. Bu da kötü sonuçlara yol açar. Besin zehirlenmesine yol açan nedenler ise, dışarıda yenilen yemeklerden oluşan mikroorganizmalar, bayat yenilen yemekler, yağlı yiyecekler, kızartma gibi yemekler besin zehirlenmesine neden olmaktadır. Ayrıca iyi saklanmamış yiyeceklerde besin zehirlenmesine neden olmaktadır.

Ayrıca yanlış bir şekilde hazırlanan yemeklerde ,besin zehirlenmesine neden olan bir diğer nedendir.
Besin zehirlenmesi belirtileri ise, bazı zehirlenme iki saat sürerken bazı kötü zehirlenmeler bayat yemeklerden oluşan zehirlenme ise üç gün kadar sürmektedir. Bozulmuş bir yiyecekten oluşan zehirlenme ilk başta mide bulantısı başlar. Daha sonra ishal, baş dönmesi beraberinde gelmektedir. En kötü zehirlenme ise kusma, baş dönmesi, bulantı, karın ağrısı, iştah kaybı, yüksek ateş, ürperti, kas ağrısı gibi pek çok sorun besin zehirlenmesi belirtisi olarak değerlendirilmektedir.

Gıda zehirlenmesi ayrıca yıkanmayan sebze ve meyvelerden de bulaşabilir. Besin zehirlenmesi tedavi yöntemi genelde yoktur. Fakat sizler evde bol bol sıvı tüketerek bu durumu biraz olsun atlatabilirsiniz.Besin zehirlenmesi durumunda sizlerin yapacağı ilk iş doktora gitmek olacaktır. Yapılan müdanelerle bu durum atlatmış olacaksınız.