Boğaz ağrısının nedenleri bademciklerin iltihaplanması bu intihabın sonucu boğaz ağrısı oluşur. Boğaz ağrısın hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte ve birçok hastalığa da sebep olmaktadır.
Boğaz ağrını ciddiye alın eğer yutkunmada güçlü, boğaz da şişkinlik, boğaz ve baş ağrınız, ateşinizin çıkması, midede bulantı, balgam atılması, öksürük ve vücutta kırgınlık varsa hemen evde kendinizin kolayca hazırlayabileceği bazı bitkisel tarifler uygulayın eğer bunları da uyguladıktan sonra iyileş meseniz hemen doktora gidin.
Bazı bitki çayları ve tarifleri uygulayın

NANE, LİMON, BAL bu üçlü boğaz ağrısını ve oluşan intihabı almada oldukça başarılıdır. Bir limon ve bir yemek kaşığı kuru nane taze nane de olabilir, iki su bardağı su ile bir cezvede 15 dakika kadar kaynatın. Ardın da bir fincan nane limon karışımına bir çay kaşığı bal ekleyerek içiniz. Boğaz ağrınızı azaltacak ve rahatlayacaksınız. Bu karışımı 3 gün içmeye devam edin.
ADA ÇAYI, bir yemek kaşığı ada çayını bir su bardağı su ile birlikte 10 dakika kaynatın ardında 5 dakika kadar demleyin ve ılık bir sıcaklıkta gargara yapın bunu günde üç defa yapın. Bir hafta devam edebilirsiniz. İntihap sökücüdür ağrıyı dindirir.
Meyve ve meyve suyu için boğazınız kurumasına izin vermeyin
.PAPATYA, MENEKŞE bunlardan iki yemek kaşığı 2 su bardağı su ile 5 dakika kadar kaynatın demlenmeye bırakın bal ile tatlandırabilirsiniz şeker kullanmayın. İçerisindeki vitaminleri azaltır şeker.
BAL ve SÜT özellikle gece yatmadan önce bir su bardağın sütün içine iki çay kaşığı bal karıştırarak için.
Ayrıca çok sıcak ve çok sıcak içecekler ve yemekler tüketmeyin bu boğaz ağrınızın daha şiddetlenmesine sebep olur. Acı ve baharatlardan uzak durun.