Sağlığınız açısından çok faydalı olan bitkilerden biri de böğürtlendir. Kırmızı renkte olan bu böğürtlen ergenleştikçe rengi siyaha kadar döner. Dikenli bir bitki olduğu için toplanması biraz zordur.

İçinde bulunan C vitamini sayesinde birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. İçinde bulunan antioksidan sayesinde; tansiyon düzensizliğiniz var ise bunu dengelemek için dengeli bir şekilde böğürtlen tüketmeye özen gösterin. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. İshal kesici özelliği de vardır. Böğürtlenin göz sağlığı üzerinde de çok faydası vardır. Böğürtlen tüketildiğinde vücudunuzun daha enerjik olduğunu da göreceksiniz. Ayaklarda ki şişkinliği gidermeye yardımcı olur. Ayrıca bayanlarda olan kokulu beyaz sıvının azalmasına yardımcı olur. Mesanede olan taşların düşmesinde yardımcı olur. Ağız içi yaralarına ve bademcik şişmelerine yardımcı olur. Böğürtlen düzenli tüketildiğinde kanseri önler ve solunum yollarını düzenler.

Ayrıca böğürtleni yara üzerine kullanırsanız da iyileştirici özelliği vardır. Kanseri önleyici etkisi vardır. Böğürtlen vücudun tok kalmasına yardımcı olur. Düzenli olarak tüketildiğinde unutkanlığı önler ve hafızayı güçlendirir. Diyet yapıyorsanız böğürtlen size göre çünkü tok kalmanızı sağlıyor. Ayrıca basur sorununa çok iyi geldiği bilinir. Böğürtlen nasıl kullanılır? Dilerseniz doğal olarak dalından kopardığınız gibi dilerseniz böğürtlenin suyunu çıkarabilirsiniz. Böğürtlenin yapraklarını kaynatıp ağzınıza gargara yapabilirsiniz. Boğazınızda ki mikropları kırmaya birebirdir. Diş eti sorunlarınız var ise bunlara da çok iyi gelecektir. Dilerseniz böğürtlenden reçel de yapabilirsiniz. Kan şekerini etkilemediği için tüketilmesinde zarar yoktur.

Böğürtlen cildi güzelleştirir İçinde bulunan C vitamini sayesinde cildiniz daha iyi bir görünüme kavuşur. İçinde bulunan antioksidan sayesinde kırışıklıklar önlenir ve cildiniz daha genç kalır. Böğürtlenin sayısız faydası vardır. Sabah akşam yutulursa böğürtlen ayrıca felci de önler sağlığınızın kıymetini bilin 😉