Boyun fıtığı, boyun omurları arasında ki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu kola gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oraya çıkan hastalığa denir. Hastalığın belirtileri arasında; muzdan başlayıp parmaklara kadar uzanan ağrı ilk ve en önemli belirti sayılır. Bu ağrı bazı hastalarda sırt ve kürek kemiklerinde de görülebilir. Hatta bu ağrı hastayı uyutmayacak dereceye gelebilir. Parmaklarda uyuşukluk görülmesi, elde ki kuvvetsizlik sebebi ile herhangi bir eşyanın elde tutulamaması diğer önemli belirtiler arasındadır.nBoyun fıtığına teşhis koymak için MR çektirilmelidir.

Çağımızın en büyük sorunlarından olan bu hastalığın tedavisinde ilk basamak hastayı rahatlatmak ve bu hastalıkla yaşaması için hastayı psikolojik ve fiziksel açıdan hazırlamaktır. fizikoterapi tedavisi, rehabilitasyondan sonra önemli bir yere sahip olan tedavi seçeneklerindendir. Boyun fıtığı ağrılarında boyun bölgesinde nöral terapi, soft lazer kızıl ötesi ışınları, vücudun iç noktalarında kadar iner ve ağrılı bölgelerde kan akışını sağlar.

Kan akışını olumlu yönde etkileyen bu tedavi, sancıyan sinirleri tekrar hayata döndürerek bu bölgede iyileşmeyi sağlar. Ağrıya sebep olan kasılmalar ve nöropatik ağrıların azaltılması için kas gevşetici ve nöropatik ilaçlar verilir.
Peki, boyun fıtığına ne iyi gelir? Boyun fıtığına karşı evde yapacağınız en önemli tedavi masajdır. Kas gevşetici kremlerle yaptıracağınız bu masajlar büyük oranda ağrınızı hafifletecektir. Boyun egzersizleri sayesinde boyunda yer alan kasları da güçlendirerek tedaviye katkıda bulunabilirsiniz.