İnsan sağlığı kuşkusuz istisnasız çok hassas bölgelerden oluşur. Eğer dikkat edilmez veya gerekli önem gösterilmezse bir çok felaketle sonuçlanabilir. Özellikle Fizik tedavi bunların en başında gelmekte olup en çok dikkat edilmesi gereken çok hassas konulardır.

Bir Fizik tedavi yöntemi olarak geçen vücuda buz uygulamasını dikkatlice yapmak gerekir. Öncelikle vücudun sakatlık yaşanan bölgesini doğru bulmak ve buzu doğru yere uygulamak çok önemlidir. Burkulma, çekme, morarma gibi küçük çaplı olaylarda buz uygulaması kullanılabilir.

Buz uygulamasını çok hızlı bir şekilde uygulamak gerek. Yani hastaya olayın üstünden çok zaman geçtikten sonra uygulamak o hastaya hiçbir şery kazandırmaz. Buzu sakat olan bölgeye uyguladıktan sonra oval bir şekilde hareket ettirerek tıpkı masaj yapar gibi hafifçe gezdirin.

Ağrı olan bölgeyi yüksekte tutun ve kalp seviyesinden yüksek olduğuna dikkat edin. Eğer böyle yaparsanız şişliklerin daha kolay indiğini farkedeceksiniz!

Bu işlemi yaklaşık 15 ila 20 dakika arası yapmanız yeterlidir. Daha fazla süre uygulamaya devam ederseniz dokulara zarar verebilirsiniz.

Klasik Buz uygulaması yapmak

Buz parçalarını bir torba içinde ezere küçük küçük parçalara ayrılmasını sağlayın, ve torba içine yaralı olan bölgeyi kaplayacak kadar su ekleyin ki hasta soğugu her yerinde hissetsin. Eğer çok daha etkili bir buz uygulamasına ihtiyacınız olursa kağıt bardakları kullanabilirisiniz. Kağıt bardakları su ile doldurup buzluğa koyun ve dondurun. Bardağın üst kısmını yırtıp açtıktan sonra hastaya yine aynı şekilde uygulayabilirsiniz.