Cilt kanseri günümüzde sıkça karşılaşmaya başladığımız sorunlar arasında yer almaktadır. Daha çok güneş ışığı altında fazla vakit geçirilip zararlı ışınların vücuda temas etmesi sağlandığı sıralarda karşımıza çıkmayı başarmaktadır. Tabi ki tek neden bu değildir. İşte diğer etkenler:

1. DNA sorunu varsa meydana gelir!

Kısacası mutasyon olarak adlandırmış olduğumuz bu durumda cilt kanseri karşımıza çıkmayı başarmaktadır. Bu sırada DNA da bir takım hata oluşumları meydana gelir ve bu hatalar kendilerini hiç onaramaz, daha çok gün geçtikçe yayılmaya başlar. Buda kişilerde cilt kanserine sebep olur.

2. Kızılötesi ışıklar kansere yol açar!

Kızılötesi ışınlar zaten çocuktan büyüğe kadar bilmiş olduğumuz zararlı kelimesinin tam olarak ifadesidir bizler için. İşte cilt kanserinde de kendi zararını ortaya çıkarmayı ne yazıktır ki sağlamaktadır. Bu ışınlara maruz kalındığı zaman vücutta yer alan hücreler birden hasar görmeye başlar ve birikimi sonucunda cilt kanserini meydana getirir.

Fakat hepsini sayarsak sayalım asıl etmen, kesinlikle güneş ışınlarıdır. Cilt uzun süre boyunca güneş ışığına maruz kaldığında, cilt üzerinde yer alan koruyucu kılıf olarak adlandırdığımız etmen büyük hasar görmektedir. Buda içten içe ciltte bir takım sorunlar meydana gelmektedir. Tabi ki bu hastalığın oluşumu belli eden belli başlı bir takım etmenler yer almaktadır. Bu etkenlerden en ufak bir şekilde şüphelenildiği zaman hemen bir doktora başvurulmalıdır.