Özgüven kişinin kendini kimliğini oluşturması kendi kararlarında başkasına bağlı olmaması kararlı adımlarda bağımsız olmasıdır. Hangi yaşta olursa olalım özgüven çok önemlidir. Özgüvenin ilk oluşmaya başladığı en önemli olan yaş çocukluk yaşıdır. Ailelere oldukça önemli görevler düşmektedir. Aile özgüvenin oluşmasında oldukça önemli noktadadır. Peki çocukta özgüvenin oluşmasını nasıl sağlarız sorusuna yapılan araştırmalar, gözlemler sonunca önemli bazı noktalar üzerinde dururlar. Bunların ne olduğunu öğrenelim.

  • Onu ne kadar çok sevdiğiniz ve onunla ne kadar gurur duyduğunuzu gösterin.
  • Küçük başarılarında onu ödünlendirin daha iyisi yapabilmesi için bu ödül ona cesaret verecektir.
  • Başarısızlıklarında yanında olun konuşun ona bu başarısızlığın daha iyisini yapman için yapılmış fırsattır inancını verin.
  • Dikkatle dinleyin onun fikirlerini önem verin saçma olduğu ya da boş hayaller olduğu gibi cümleler sakın kullanmayın.
  • Empati kurun ve empatiyi çocuğunuza da aşılayın bu gelecekte onun karakteri üzerinde oldukça önemli olur.
  • Risk alamsını sağlayın bu yaptığı bir resimde farklı renklerin nasıl kullanılacağı ya da okuldaki okuyacağı şiir, oyna cağı tiyatro oyunda başrol oynamak oyunun en zor karakterini canlandırmak gibi örnekleri sayabiliriz.
  • Çocuğunuzu başka çocuklarla karşılaştırmayın. Yapılan en büyük yanlış budur bu çocuğun kendisine olan güvenini sarsar çocuk mutsuz ve işe yaramayacağını hissini yaşar. Çocuğunuz size neden başarısız olduğunu söylerse çocuğunuzu olumlu eleştiriler bulunun. Her çocuğun özel olduğunu her çocuğun farklı alanlarda başarılı olduğunu örnekler verin biri resim de başarılı olurken biri okuldaki derslerden, biri spordan başarılı olurken biri şarkı söylemekten. Gelecekte hangi alanlardan başarılı olacağın kendine olan güveninle ilgili ilerde ne hangi alandan başarılı olacağınla ilgili biz sana güveniyoruz dediğinizde çocukta özgüven oluşur. Unutmayın özgüvenin oluşmasının ilk aşaması çocuğunuza inandığınızı belli ettirmektir. Gerisi yavaş yavaş oluşur.