Sağlıklı bir kişilik gelişimi, insanın temel özgüvenini oluşturan özellikler arasında yer almaktadır. Bu yüzden çocuk yaşta bazı noktalara dikkat ederek çocukların hayatları boyunca daha sağlıklı bir psikolojiye sahip olması sağlanabilmektedir. Çocuklarda sağlıklı psikolojik gelişim için öneriler, anne ve babaların mutlaka kulak kabartması gereken hususlardır.

Aile içi şiddet, cinsel taciz, alkol, madde veya ilaç kullanımı, dengesiz ev içi sistem, ağır ruh sağlığı sorunları çocukların psikolojik gelişimi konusunda çok büyük travmalara sebep olabilmektedir. Bu etmenlerin varlığı çocuğun kişilik yapısını doğrudan etkilemenin yanı sıra kişinin baş etme becerilerine bağlı olarak zaman içinde dönemsel olarak ağır depresyon şeklinde de ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklarda diş sağlığını korumak için tavsiyeler bilgilerine de bakabilirsiniz.

Anne ve Babalara Düşen Görevler

Çocuklarda sağlıklı psikolojik gelişim sağlamak için anne ve babaların çocuğun gelişim özelliklerini ve dönemlere ait değişimlerini yakından takip etmeleri gerekmektedir. Bu sayede hangi sorunların psikolojik gelişimde etkili olduğu hakkında hızlı bir tanımlama yapılabilmektedir.

Çocuğa özgüvenini destekleyecek şekilde yaklaşılmalıdır. Çocuğun kendi başına bir şeyler yapabilmenin zevkini yaşamalıdır. Problemleri çocuğun kendisini çözmesini beklemek faydalı olacaktır. Sorunlarda takıldığı anda anne ve babanın çocuğun yanında olduğunu hissettirmeli ve ona göstermelidir. Çocuğun odasının düzenine dikkat edilmelidir. Olası tartışmalarda eleştirileri kişiliğine değil olaylara yönlendirmeye dikkat edilmelidir. Çocuklarda sağlıklı psikoloji oluşturmak için bu tür ince detaylara muhakkak dikkat edilmesi gerekir.

Kafein içermeyen sıcak içecekler bilgilerine de bakabilirsiniz.