Her insan elbette kendine yakışan şeyi giymek ister. Ama son zamanlarda insanlarımız tam üstüne oturacak şekilde kıyafetleri tercih etmektedir. Buda vücudu sıkmaya neden olur. Çünkü o elbiseler size dar gelecektir. Doktorlar dar kıyafet giyen kişilerde kısırlık genital bölgede çeşitli enfeksiyonlar, dolaşım bozukluğu,varis ve selülit gibi bir çok hastalığın oluşmasını gözlemlediler.

Daha şık görünmek için daracık kıyafetleri tercih eden bireylere kötü bir haberimiz var. Op.Dr. Ümit Özdemir “Erkek üreme sağlığıyla ilgili dar çamaşırların etkileri nedir diye düşünürsek, erkek üreme organları olan yumurtalıkların daha yukarı kaymasına, bu da testislerin ısısının artmasına neden olmakta. Bunun sonucunda da testislerde olan üreme hücrelerinin kalitesi, hareketi, şekil bozukluğu ve sayıca azalması söz konusu olmakta. Bu da erkek kısırlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde erkek kısırlığının giderek artmasını düşünürsek, dar çamaşır giymeye bağlı olarak da ciddi anlamda üreme hücrelerinin kalitesinin bozulması kısırlıkta ciddi anlamda artışa neden olmaktadır” şeklinde açıklama yaptı.

Sadece erkeklerde değil aynı zamanda kadınlarda da selülite neden olan dar kıyafetlerı tercih etmeniz durumunda şık görüneyim derken sağlığınızdan olabilme ihtimalini de düşünmeniz gereklidir. Bağırsakların verimli çalışmamasına ve kabızlık gibi problemlere yol açabiliyor. Özellikle hamile bayanların dar giyinmemesini söyleyen doktor gebelik döneminde ilk 3 aydan sonra daha geniş kıyafetler tercih edilmeli şeklinde konuştu.