Diş ağrısı, dayanılmaz bir acı olmakla birlikte hayat kalitesini düşürür. Özellikle hafta sonlarına denk gelen ağrılar da doktor tedavisi de geciktiğinden evde çözümler bulmak gerekiyor.

Diş ağrınızı hafifletecek yöntemler

Yatarken başınızı yüksekte tutun!

Diş ağrısı en çok gece yatarken ve uykuya dalmaya çalışırken ortaya çıkar. Yattığımızda kan basıncı eşit olarak yayılacaktır ve baş mesafesindeki kan akışı artacaktır. Böyleyece apseli veya çürük dişlerdeki sinirler aşırı uyarılacaktır.

Yatarken kafanız dik olacak şekilde yastıkla destekleyin. Aksi halde ağrılardan uykuya dalamazsınız.

Dişinizi Fırçalayın!

Hava alan, hassas diş eti ve çürük olan dişinizin ağrısını besin parçalarının aralara kaçması ağrıyı arttıracaktır. Dişlerinizi fırçalayarak bu kalıntılardan kurtulabilirsiniz. Ancak diş etinize fazla baskı yapmamaya dikkat edin!

Gargara yapın!

Diş ağrısı için akla gelen ilk yöntemlerden biri tuzlu su veya sirkeli tuzlu su ile gargara yapmaktır. Bu karışım diş ve diş etinizdeki bakterilerin azalmasını sağlayacak ve ağrınızı hafifletecektir. Sirkeli ve tuzlu suyun uyuşturma etkisi olduğu söylenmektedir.

Soğuk su tutmak

Kan dolaşımı hızlı olduğunda ağrı daha çok artacaktır. Ağzınızda soğuk su tutarak kan dolaşımını yavaşlatabilirsiniz. İlk anda aşırı duyarlı olan dişiniz ağrıyacaktır ancak ağrının hafiflediğini 1-2 dakika içinde hissedeceksiniz. Bu çözüm kısa süreli ama rahatlatıcıdır. Eğer aşırı hava alan dişiniz varsa çok acı verebilir.

Karanfil veya karanfil yağı

Antiseptik özelliği sayesinde ağrıyı hafifletecektir. Deriye fazla temas ettirmeyin, yara yapabilir.

Sarımsak

Sarımsak bakterileri azaltıp rahatlama sağlayacaktır.

Dişinol

Dişinol diş ağrısını geçici olarak hafifletir ancak deriye temas etmesi halinde yara yapabilir.

Ağrı Kesici ve Antibiyotik

Doktorunuza başvurup ağrı kesici ve antibiyotik alabilirsiniz.

Bu yöntemler geçici ve kesin olmayan çözümlerdir. İlk fırsatta dişinizi tedavi ettirmenizi öneriyoruz!

Diş Ağrısı

Dişiniz dolgu ya da kaplama değilse öncelikle vereceğimiz fikirleri değerlendirin. İlk olarak dişinizi fırçalayarak sancı veren besini ya da etkeni oradan çıkarmaya çalışmalısınız. Ulaşılması güç derinlikteyse diş ipi kullanarak uzaklaştırmanız da mümkün. Sirkeli su ya da tuzlu su kuvvetli bir dezenfektandır. Diş ve diş etlerinizi temizleyerek arındırır. Aynı zamanda uyuşturucu etkisinin sağlamış olduğu rahatlığı es geçmeyin. Dişinizi hafif uyuşturarak bir müddet rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Şişlikleri de azaltarak konuşma ve yeme problemlerinizin geçmesini de sağlar.

Bir diğer uyuşturma yöntemi olan karanfil, yüzyıllardır kullanılagelen enfeksiyondan kurtulma yollarını da içinde barındırıyor. Karanfil yağı ya da kuru karanfil anestezi ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Aynı zamanda diş macunlarında da bulunan madde uyuşturma ve rahatlatma etkisiyle bilinir. Acılarınızı tam olarak geçirmese de hafifletir.

Çürük diş üzerinde sarımsak bekletilmesi yaydığı kokuyu saymazsak acıyı büyük oranda dindirir. Ağrıyan diş üzerine koyulan buz kompleks uygulaması sancı hafiflemesinde birebirdir. Zerdeçal su ile karıştırılıp hamur kıvamına geldiğinde diş üzerine uygulanır. Bir müddet kalmasıyla ağrılı diş azabına son verir. Çörek otunun uyuşturucu özelliği yoktur ama düzenli kullanım vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda ağrıya neden olan etkenlerin ortadan kalkmasını sağlar.

Güçlü bir anti bakteriyel ve antienflamatuar özellikleri olan ve doğal bir antibiyotik olan karabiber, diş ağrısının azalmasında etkilidir. Diş üzerine baskı yapılmasıyla hissedilen sancı iltihaplanmanın göstergesidir ve kesinlikle antibiyotik kullanımı gerektirir. İhmal etmeyin.

Ağrıyan bölgeye soğuk su uygulamak kan akışını yavaşlatacaktır, böylece ağrınız hafifleyebilir. Ancak doktora başvurmanızı kesinlikle öneriyoruz.