Tırnak batması hastalığını hepimiz biliyoruz elbette. Peki tırnak batması sorunun en çok bayanlarda görüldügünüzü biliyormuydunuz?

Tırnak batması zor ve genellikle tırnakların doğru kesilmemesi veya dar ayakkabı giyilmesinden kaynaklanıyor. Bayanlarda en çok görülmesinin sebebi ise sadece şık bir görüntü elde etmek için yanlış ayakkabı seçimindek kaynaklanıyor.

Sağlıklı bir yaşam elbette ki ayaklarda başlar. Ancak insanlarımız sağlığa degilde güzelliğe, daha şık nasıl görünürüm algısına dikkat ediyor. Ve ayaklara gerekli ilgi gösterilmiyor.

Ayaklarımıza elbette ki gözümüz gibi bakmalıyız. Düşünün ayağımız olmasa hiç bir işi yapamaz olacaktık. Ayaklarımız sağlığını kaybettikten ve işlevini yerine getiremedikten sonra güzel görünmek bize hiç bir fayda sağlamayacaktır.

Ayaklarda görülen çoğu hastalıkları şöyle sıralayabiliriz : topuk dikeni, siğil, nasır, tırnak batması ve tırnak mantarı. Tırnak batması ise özellikle kadınlarda görülüyor. Bunun sebebinin ise şık görünmek uğruna yanlış seçilen ayakkabı olduğunu söylemiştik.

Uzmanlar Kadınlar şık görünmek için ayaklarına uygun olmayan dar ayakkabıları giymenin ayağın yapısına zarar verebilecegini söylüyor. Ve yüksek topuklu ayakkabılar ile de uzun zaman ayakta kalmanın da sağlığa uygun olmadığını ekliyorlar.

Erkeklerin bu konuda daha titiz davrandığını belirten uzmanlar; erkeklere rahat ayakkabı giymelerini tavsiye ettikten sonra bu tavsiyeye uyuyorlar ve rahat ayakkabı tercih ediyorlar şeklinde uyarıda bulundular.

Özellikle 12 ile 20 yaş arası gençlerimizin aynı ayakkabıyı defalarca giymesinden sonra ayakların terlemesinin ve o ayakkabının insan ayağına zarar verdiğini siğil gibi sağlık sorunlarına yol açtığını bilmemiz gerekir. Tırnak batması ayak parmak tırnağının yumuşak dokunun içine doğru batarak çok kötü bir sağlık sorununa hatta ameliyata yol açtığını hepimiz biliyoruz. Bu durum genellikle bir çok kişinin başına gelmektedir. Bunun için uzmanların önerdiği en iyi tedavi ise tel sistemi tedavisidir.