Yaz aylarının olmazsa olmazı dondurmayı elbette ki bir çoğumuz yemeden duramıyoruz.  Çünkü sıcak hava şartları sebebiyle insanlarımız soğuk birşeyler arayışı içerisine giriyor. Ve soluğu dondurma yerken arıyoruz. Dondurma denince nedense akla ilk çocuklar geliyor. Ama 7’den 70’e  tüm insanımızın dondurmayı tükettigi de bir gerçektir.

Dondurma tüketiminin hiçbir zararı olmadığını söyleyebiliriz. Ama tabi belli şartlar içinde yoktur. Bu belirli şartlar ise dondurmanın taze olup olmaması, dondurmayı aldığımız yer ve miktarıdır.

Dondurma tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey dondurma yapımında kullanılan malzemelerden geçer. Çünkü kalitesiz yerlerde yapılan ve içine ne konulduğu belli olmayan şeyleri yememiz pek ala zararlıdır fakat söz konusu dondurma olunca zararı katlanmaktadır. Gerçek sütle yapılan dondurmayı yememiz önerilir. Çünkü çoğu şeyin hileyle yapıldığı şu zamanda süt yerine süt tozu koyan üreticiler çok fazla vardır.

Eğer isterseniz siz de dondurmayı evinizde yapabilirsiniz. Bunun için sitemizde dondurma yapımı ile ilgili yazılar mevcuttur. Ve Dondurma yapmak için de öyle el becerinizin vs çok da iyi olması gerekmiyor. Sizde evlerinizde doğal süt, krema ve yağ kullanarak çok güzel dondurmalar yapabilirsiniz.

Bir kalsiyum kaynağı olarak da bilinen dondurmalarımızı sade veya meyve aromalı olarak alabiliriz. Öte yandan antep fıstıklı veya bademli dondurmalarda bulunan fazla yağ oranları nedeniyle yüksek kalsiyim almak yerine vücudumuza zararlı mineralleri almayı istemeyiz değilmi?  Dondurma tüketiminde sade veya meve aromalı olarak istediginiz kadar yemekte özgürsünüz. Yalnız siz yinede yukarıda yazdığımız uyarıları göz önünde bulundurmadan dondurma yemeyin.