El çatlakları çok acı vermesinin yanında çok hoş olmayan görüntüler içeren ve estetiği bozan oluşumlardır. Ellerinizi yeterince nemlendirmez iseniz  kuruyup çatlaması kaçınılmazdır. Özellikle de kış aylarında. Ellerinizde oluşan çatlaklar için evde hazırlayabileceğiniz çok doğal ve etkili kürler mevcuttur.

Bunlardan bazıları şunlardır;

150 gram ceviz yağı

25 gram bal mumu alınarak uygun bir kapta karıştırılır. Benmari usulü ısıtılır.  İhtiyaç hissettiğiniz her an elinize sürebilirsiniz.

El bakımı için limon ve biraz zeytinyağı da mucize etkiler sağlamaktadır. Ellerinize ikisini karıştırıp sürerek bir müddet bekleyip durulayın.

Birde bal ve yulaf karışımı ile ellerinizi çok güzel ve  yumuşacık yapabilirsiniz.  5 çorba kaşığı yulaf unu, bir yumurta sarısı ve iki çorba kaşığı balı karıştırın. Krem kıvamına gelince sabah akşam ellerinize sürün.

Evinizde krem yapmayı seviyorsanız salatalık kremi ile de çok güzel sonuçlar alabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler; 5 yemek kaşığı salatalık suyu, 3 yemek kaşığı tatlı badem yağı ve 4 yemek kaşığı kakao yağıdır. Tüm malzemeleri krem kıvamına gelene kadar karıştırıp dondurucuya 10 dakikalığına atın. Buzluktan çıkarınca ellere sürüp 5 dakika bekletilmeli ve sonra yıkanmalıdır.

Diğer etkili bir tarif ise şöyle, bir yumurta sarısının içerisine 4 – 5 damla limonu damlatın. Bir tatlı kaşığı da sızma zeytinyağı ilave ederek yumurtayı çırpın. Bu karışımı günde bir kez elinize sürün ve eldiven giyip 30 dakika bekletin. Çok etkilidir gerçekten ve çatlakları tamamen giderebilecek bir el maskesidir.