Günde en az iki defa fırçaladığımız dişlerimiz için kimyasal olmayan ve ev yapımı macun kullanmak ister miydiniz? Evde yapacağımız diş macunu ile kimyasal maddelerden uzak durabilirsiniz.

Malzemeler:

Karbonat

Karbonat

Karbonat, dişlerinizi beyazlatmada kullanılan önemli bir malzemedir. Ayrıca ağızdaki asitleri yok ettiği için ağız kokusunu gidermede de etkilidir. Bunun yanında dişlerde plak oluşumunu da önler.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan-Cevizi-Yagi

Hindistan cevizi yağı, laurik asit bakımından zengindir, bu da enfeksiyon ve mikroplarla savaşmada güçlü bir ajandır. Dişlerinizdeki plağı azaltmakla beraber hindistan cevizi yağı ağız kokusunu ve çürük oluşumunu da önler. 2014’te yapılan bir araştırmaya göre hindistan cevizi yağı ve susam yağı ağız ve diş sağlığını korumada etkili maddelerdir.

Zerdeçal

Zerdecal

Doğal diş macunu yapımında kullanılan zerdeçalın enfeksiyonu, bakterileri ve plağı engelleme özelliği bulunduğundan diş eti iltihabı ve diş ağrısını önlemek için kullanılır.

Nane yağı

Nane-Yagi

Nane yağı ev yapımı diş macununa genellikle güzel bir aroma katmak için kullanılır. Ayrıca nane yağı diş çürüklerine de iyi gelir ve ağız kokusunun geçirilmesinde etkilidir.

Ev yapımı diş macunu yapılışı

Bir kaseye 2 çorba kaşığı hindistan cevizi koyun. 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. İsteğe bağlı olarak 10-15 damla da nane yağı ekleyin ve son olarak, yarım çay kaşığıyla bir çay kaşığı arası zerdeçal ekleyin. Tüm malzemeleri metal olmayan bir spatula ya da kaşıkla macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Artık ev yapımı diş macununuz kullanıma hazır.