Bu hastalık boğazda ve solunum yollarında meydana gelen bir hastalıktır. Faranjit kendini yüksek ateş ,yorgunluk ,bitkinlik olarak gösterir. Boğazda meydana geldiği için yutkunmada dahi problem yaşayabilirsiniz. Bunun yanında yemek yemenizi de zorlaştıracak ve kilo kaybına sebep olacaktır.

Boğazda bir yanma ,ağrı, sancı,kuruluk hissi ve iğnelenme gibi belirtiler ile kendini gösterir. Faranjit olanlar çok kötü bir şekilde öksürürler bu öksürük bilinen belirtilerin başında gelir. En önemli özelliği de hasta da ateşe sebep olmasıdır . Bir diğer belirtisi ise ses kısılmalarına sebep olmasıdır . Tıpkı nezle olduğunuzda gördü
ğünüz belirtiler faranjit içinde geçerlidir.

Öksürük ,burun akması ,ateş ,kuruluk hissi yorgunluk,halsizlik gibi belirtileri bulunur ayrıca boğaz bölümünde şişkinlik kızarıklık gibi belirtileri de bulunmaktadır. Bu hastalığa bademciklerin iltihaplanması sebep olmaktadır. Bademciğin iltihaplanması sonucu faranjitte kendini gösterir.

Belirtilerini bu şekilde sıraladığımız bu hastalıkta genellikler hasta kendi haline bırakılarak ve dinlendirerek iyileştirilir . Kendi yöntemleriyle iyileşmeye çalışan hasta öncelikle bir doktora görünmeli ve onun vereceği vitaminleri alarak bu süreci daha az hasarla geçirmeye çalışmalıdır.

Bu gibi boğaz hastalıklarının en sinir bozucu tarafı ise hastanın su içmesini ,nefes almasını ,yutkunmasını ve yemek yemesini engellemesidir . Faranjit büyüklerde de küçük çocuklarda da kendini aynı şekilde gösterir yani hemen hemen aynı belirtiler bulunur yalnız çocukların bu hastalığı atlatması bira daha zaman ve çaba gerektirmektedir. Faranjit hastalığının geçmesi için en uygun yöntem dinlenmektir.