Gastrit midenin iç yüzeyinin iltihaplanması anlamına gelir. Mide ülserine göre daha iç düzeyde olduğu için ülsere göre tedavisi daha kolaydır.

Gastrite neden olan H.pylori bakterisidir olarak bilinmektedir. Genç yaştaki hastalarda, hastanın açıklamalarına göre teşhis konulabilir ve erkenden tedaviye başlanabilir. Fakat kırk yaş üstü hastalarda ise teşhisin konulabilmesi için endoskopi gereklidir. Bir hortumun ucuna kamera yerleştirilerek oral yoldan hastanın midesine kamera sarkılıtılır. Eğer kamera sonrası teşhis konulursa tedaviye başlanır.

Diğer hastalıkların tedavisinden en büyük farkı, hastanın bu tedavi süresine uyum sağlayamamasıdır. Uyum sağlandığı takdirde tedavi başarı ile sonuçlanır. Tedavide en önemli olan konu Helicobacter pylori bakterisinin eradike edilmesidir. Eradikasyon tedavisinde hastaların kullandıkları spesifik antibiyotiklerin en büyük yan etkisi bağırsak florasının bozulması. Bozulan floranın sonucu olarak ishal yada kabızlık meydana gelir. Bozulan floranın neden olduğu ishal, vücutta hızlı bir su kaybını meydana getirdiği için vücut direnci azalır ve hasta halsiz düşer. Eğer ki kabızlığa neden olursa, hasta gaytasını çıkaramaz ve vücutta büyük bir sancıya neden olur. Öncelikle tedavinin tamamlanabilmesi için bu kullanılan ilaçların yan etkisini en aza indirmek gerekir. 1671 hasta üzerinde yapılan 14 farklı randomize klinik çalışmaların meta analiz sonucuna göre: tedavi de kullanılan kimsal ilaçların yanına probiyotik ilave edildiği takdirde, kimyasal ilaçların yan etkisi %38 dahada azalttığını, helikobacter pylori eradikasyon oranını artırdığını, ve hastanın uyum sürecini artırdığını kanıtlamıştır. Özellikle gastroentrologların açıklamalarına göre sindirim sistemi rahatsızlıklarında bakteri kökenli probiyotk kullanılması tavsiye edilir. Bağırsak florasının replasmanını sağlayan , bağırsak florasında hızlı kolonizasyon sağlayan en etkili probiyotiğin bifidobacterium lactis, lactobacillus acidophilus olduğunu bilinmektedir. Alınacak probiyotiklerin bunlar olması tekrarlıcak ishallerin önüne geçmekte ve bağırsak florasının düzeninin sağlanmasına yardımcı olacaktır.