Sürekli sağda solda tvlerde ve gazetelerde sıkça rastlarız GDO lü ürünler almayın, GDO’lü ürünler çok zararlı dikkat edin kanmayın vs. diye. peki ama nedir bu GDO?

Yaklaşık 10 15 yıl önce GDO diye birşey yoktu. (Genetiği degiştirilmiş organizma) GDO aslında teknolojinin veya bilimin ilerlemesinden doğan bir olay. Belki de biyoteknoloji veya botanik bu kadar ilerlemeseydi GDO diye birşey ortaya çıkmayacaktı.

Bilim ilerledikçe bilimin alt dalları da ilerledi ve bitkilerde bulunan tohum ve cinslerde gelişime gidildi. bu gelişim ve değiştirme çalışmaları farklı boyutlara taşınarak biz tüketicilerin zararına kadar ulaşıldı.

Doğal ortamında ve doğal zamanında yetiştirilen bitkiler başka ortamlara ve farklı zamanlara taşındı. Bunun sonucunda o besinden aldığımız vitamin ve mineral değeri düştü. Örnekle açıklayacak olursak portakal bildigimiz üzere bir kış meyvesi. Ama bilim adamları portakalı yazın da yetiştirmeye başladı. Portakaldan aldığımız C vitaminin tam olarak faydasını yazın alamadığımız yadsınamayacak bir gerçekti.

Gelinen son noktada bir ülkeden diğer bir ülkeye ihraç edilen sebze ve meyvelerin uzun yol şartlarına dayanması için bir takım kimyasal madde ile aşılanması gerekmektedir. Bu maddeler sadece bitkinin doğal yapısını bozmakla kalmayıp insanların da çok fazla zarara uğramasını sağlıyor. ve bir çok hastalığın da çıkış sebebi haline geliyor.

Teknik konuları bir kenara bırakıp şimdi de GDO lü besinleri nasıl anlayacağımızı maddeler halinde özetleyelim:

  • Çok parlak ve ışıl ışıl görünen meyve ve sebzeler
  • Normalden büyük olan besinler, kurtsuz, yarasız pürüzsüz besinler
  • Daha sert veya daha dayanıklı sebzeler, boyutları birbirine çok yakın olan besinler
  • Yüzleri mumyalı gibi yağlı ve kaygan ürünler, mevsimi gelmedigi halde satılan sebzeler
  • Kokladığımızda doğal kokusunu almadığımız besinler, birbirine yapışık olan sebzeler
  • aslında yumuşak olmasına rağmen ısırdığımızda hırt hart diye ses çıkaran besinler
  • ya çok düzgün yada yamuk yumuk şekilde olan meyve ve sebzeler
  • kendi renklerinin dışında farklı renklerle karşılaştığımız ürünler.

https://www.youtube.com/watch?v=8SeCVUv-jr4