Gözler bizler için adeta mücevher görevini taşımaktadır. Bir kişi sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmek istiyor ise, ilk olarak gözlerine en iyi şekilde bakması gerekmektedir. Peki göz sağlığımızı nasıl koruyabiliriz. Dilersiniz bunları maddeler halinde inceleyelim.

1. Düzenli olarak doktor kontrolüne gidin!

Kendiniz her ne kadarda gerekli bakımları ve önlemleri alırsanız alın, muhakkak birkaç ayda bir dahi olsa bir göz doktoruna gözükmekten geri kalmayın. Çünkü sizin fark edemeyeceğiniz göz hastalıkları ansızın ilerlemeye başladığı zaman, önlemini alamayacağınız sonuçlara sebebiyet verebilmektedir.

2. Beslenmek çok önemli!

Her şeye birebir olan sağlıklı beslenme tabi ki de gözler söz konusu olduğunda onlara da iyi gelmekten kendisini eksik etmez. Bu sırada daha çok turuncu gıdalar (havuç, portakal, gibi), yeşil sebzeler (lahana, ıspanak), mango ve balım tüketiminizi asla eksik etmemelisiniz. Bu gıdalar gözlerinizi koruduğu gibi, vücudunuzun sağlık dengesini de sabit bir şekilde tutmayı başarmaktadır.

3. Güneş gözlüğünü kendinize yakın tutun!

Güneş gözlüğü adeta zararlı ışınlardan gözü koruyan bir güvenlik rolünü üstlenmeyi başarmaktadır. Bu esnada dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi, bu gözlüğün kalitesidir. Sıradan ucuz kullandığınız gözlükler, sizin gözünüzü korumaktan ziyade gözünüze zarar verecektir.

4. Sigara ve bilgisayardan uzak durun!

Bilgisayarın verdiği ışığın zararı ve sigaranın verdiği zararı bahsetmeye çok gerek yok diye düşünüyorum. Bu konuda uzak durun demek yeterli olacaktır sevgili arkadaşlar. Zevkinizden önce gözlerinizi düşünün!

5. Genetik önemli!

Eğer ki ailenizde geçmişten gelen bir göz hastalığı varsa bunu muhakkak öğrenin ve düzenli olarak göz muayenesine gidin.