Dermataoloji uzmanı Syn. Dr. Selda Yıldırım göz çevresi ve göz altı morluklarıyla yaptığı araştırmada kılcal damarlarda bulunan kanın damar dışına sızmasından dolayı göz çevrelerinde morluk oluşumunu gözlemledi. Ve konuyla ilgili şunları söyledi.

“Damar dışına çıkan hemoglobinin (demir içeren kana kırmızı rengi veren protein) oksidasyonu bu alanda mor ya da bazen siyah renk görünümüne neden olmaktadır. Kalıtım faktörü göz altı morluklarında oldukça baskın bir nedendir. Göz etrafında koyu halka olan birinin anne ya da babasında da aynı şikayet olması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Güneş ışınları da göz etrafında pigmentasyon artışına neden olarak koyu renkli halka ve leke oluşumuna yol açar.”

“Yaş ilerledikçe cilt altı kollojen dokusu azalır ve deri incelir. Bu duruma paralel olarak da gözaltı morlukları da belirginleşir. Dengeli ve düzenli beslenme tüm vücut için önemlidir. Vücuda gerekli besin öğelerinin eksikliği cilde yansıyarak gö zaltı morluklarının artmasına neden olur. Beslenme bozukluklarına bağlı kansızlık durumlarında cilt soluklaşır. Soluk ciltlerde göz altı morlukları daha belirgin olarak göze çarpar. Vücutta ödem oluşumuna neden olan durumlar ve kullanılan bazı ilaçlar kan damarlarında genişlemeye yol açarak göz etrafı morluklarını çoğaltabilir. Yine karaciğer ve böbrek hastalıklarında gözaltlarında koyu renkli halkalar oluşabilir.”

Göz altı morluklarda mutlaka uygun kremlerin kullanılmasını ve uykusuzluk, sinir,stres,sigara ve alkol gibi şeylerden kesinlikle uzak durulmalıdır şeklinde konuştu.

Dr. Selda Yıldırım dengeli beslenmeninde morluklar için çok önemli bi husus olduğunu belirtirken günde 12 bardak su tüketmenin çok önemli olduğunu vurguladı. Bunun yanında Askorbik asit dedigimiz C vitamini içeren meyve ve sebzelerin de yenmesini isteyip şunları ekledi:

“C vitamini antioksidan etkisiyle kılcal damarları kuvvetlendirerek gözaltı morluklarını tedavi eder. Düzenli uyuyun, sigara ve alkolden uzak durun. Göz çevrenizi her mevsimde güneş kremiyle koruyun. Her sabah yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Yine sabahları, birkaç adet buzun bez bir örtüye sarılarak gözaltına kompres şeklinde uygulanması morlukların ve şişliklerin düzelmesine yardımcı olur. Piyasada, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olan birçok kozmetik ürün mevcuttur. Göz çevresine uygulanmak üzere, K ve C vitamini içeren kremleri tercih edin.”

Kaynak : DHA