Doğanın bize mucize sunduğunu artık son yıllarda daha çok kabul eder oldukça Tıbbın da artık çok ters bakmadığı bitkisel yöntemler hayatımıza hızla girmeye devam ediyor. Eskiden koca karı ilacı olarak düşünülen bitkisel karışımlar artık günümüzde çok rağbet görmeye başladı. Bitki çayları da değerini gün geçtikçe arttırdı. Hal böyle olunca bitki çayları nasıl kullanılmalıdır, dozu ne olmalıdır, nasıl tüketilmelidir gibi birçok sorularla karşılaşır olduk. Bitki çayları çok faydalıdır fakat nasıl kullanılacağını bilmezsek faydadan çok zarar görebiliriz. Hele de özel durumlarımız varsa daha da dikkat etmek zorundayız.
Bitki çaylarını hazırlarken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta bitki çaylarının demlenme süresidir. Bu süre her bitkiye göre farklılık gösterir ama ideal demlenme süresi beş on dakika arasındadır. Su kaynadıktan sonra suyu ocaktan alın ve bitkileri ekleyin. Bitki ne çok fazla ne çok az olmalı. Daha sonra demlenmeye bırakın. Beş on dakika sonra suyu süzün. Bitkiyi suyun içinde bırakmak ve daha koyu su olsun diye beklemek çok yanlış. Çünkü bitkiler belli bir süre sonra suyun içine zararlı maddeleri de yaymaya başlar. Kaş yaparken göz çıkarmanın bir anlamı yok.
Hamileler ve çocuklar bitki çaylarını tüketirken daha dikkatli olmalılar. On yaşından küçük çocuklara bitki çayları verirken dikkatli olmalısınız. Kas sistemleri tam anlamıyla oturmadığı için bitki çayları onlara dokunabilir. Doktora danışmadan her bitki çayını çocuğunuza vermeyin. Hamileler için de aynı durum gerekli. İki canlılar ve her zamankinden daha dikkatli davranmalılar. Doktorlarına danışmadan bitki çaylarını tüketmemeliler. Her bitkinin vücuda etkisi farklı olduğu için de hangi bitki çaylarını içmeleri gerektiği konusunu da doktorlarına sormalılar.