Hazanbel bitkisi yılanyastigiller türünden bir bitkidir. Daha çok bataklıklarda ve dere kenarlarında yetişir. Çok yıllı otsu bir bitki olan hazenbel bitkisinin anavatanı Hindistan’dır. Zaman içerisinde Asya ve Avrupa kıtalarına yayılmıştır.Kainatta yaratılan bütün bitkilerin insan sağlığına çeşitli faydaları olduğu gibi hazanbel bitkisinin de insan vücuduna birçok faydası vardır.

            Hazanbel neye iyi gelir, faydaları nelerdir, diye merak edenler için hazanbel bitkisinin faydaları aşağıda sıralanmıştır.
  • Bilinen en büyük faydalarından biri diş etlerini kuvvetlendirmesidir. Yeşil olarak tüketildiği zaman diş etlerini tedavi ederek kuvvetlendirir.
  • Hazanbel baş ve boğaz özellikle bademcik ağrılarına karşı etkili bir bitkidir. Boğaz ağrıları için hazanbelin çayı demlenerek içilebilir.
  • Vücut direncini artıran bu harika bitki aynı zamanda kansızlığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır.
  • Nefes darlığı için birebirdir. Solunum yolu enfeksiyonlarında düzenli olarak çayı tüketildiği zaman kısa bir zamanda etkisini gösterir.
  • Karaciğer yağlanmasına ve karaciğer yağlanmasına karşı tedavide destekleyici olarak kullanılır.
  • Hazanbel bitkisi damar tıkanıklıklarını açar ayrıca damar tıkanmasına karşı koruyu olarak görev yapar. Hazanbel bitkisi romatizma ağrılarına karşı da çok iyi gelmektedir.
  • Bu bitkinin kökü havanda dövülüp kereviz ile kaynatıldıktan sonra bal ile karıştırılıp macun yapılarak tüketilmeye devam edilirse prostatı önler ve prostatın tedavisini destekler.
  • Hazanbel bitkisi atkuyruğu otu ile kaynatılıp içilirse kemik erimesine karşı faydalı olur. Kemikleri kuvvetlendirir. Kemik hastalıklarının tedavisinde destekleyici ürün olarak kullanılabilir.

Hazanbel çayı yapmak için:

Hazanbel bitkisinin kökleri bahar aylarında toprağın altından sökülüp temizlenir. Kökler dilimlenerek temiz bir bezin üzerine serilir. Güneş görmeyen nemsiz ve havadar bir yerde kurutulur. Havanda dövüldükten sonra cam bir kavanoza konulup hava almayacak şekilde ağzı sıkıca kapatılır. Raf ömrü bir yıldır.

Çayını demlemek için:

Bir bardak kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı hazanbel konulduktan sonra üstü kapatılıp 10 dakika demlenir. Acımsı bir tadı vardır. Tadını hafifletmek için içine bir çay kaşığı bal koyabilirsiniz. Hazanbel bitkisinin bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak doktora danışmadan kullanmamak gerekir.