Tarçını sadece yaptığınız tatlıların, kurabiyelerin üstüne serpiştiriyorsunuz dimi? Bir zamanlar hepimiz öyle yapıyorduk ama tarçının daha birçok marifetlerinin olduğunu öğrendik. Doğal şifa yöntemlerinin de gözde olduğu şu dönemlerde birçok bitki, baharatla ilgili araştırmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Ve bizim alışkanlık haline getirdiğimiz toz tarçın yerini kabuk tarçına bırakmaya başladı.

Kabuk tarçın çayı da bir harika. Kabuk tarçın çayının faydalarına gelin biraz değinelim.

Kabuk tarçın çayı birçoğumuzun bildiği gibi soğuk algınlığına çok iyi geliyor. Biraz bal, biraz tarçın ılık suyla karıştırılıp içilir, bunu çoğumuz biliriz. Eğer evinizde bal yoksa da sadece kabuk tarçın çayından yararlanabilirsiniz, aynı etkiyi gösterecektir. Mide ağrısı çekiyorsanız, hazımsızlık sorununuz varsa hemen mutfağa gidin ve kendinize bir kabuk tarçın çayı hazırlayın, rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Kilolar çoğumuzun korkulu rüyası. Kilolardan kurtulmak için birçok yönteme başvururuz. Başvuracağımız doğal kaynaklardan biri de tabi ki kabuk tarçın çayı. Kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Birçoğumuz maalesef şeker hastası. Şeker hastalığının birçok çeşidi var elbette ileri boyutta olup insülin kullananlar da var. Kabuk tarçın çayı düzenli kullanıldığında kan şekerini düzenler. Çok olmamak kaydıyla günde bir iki fincan kabuk tarçın çayı tüketebilirsiniz. Tabi ki bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir, danışmaktan korkmayın.

Mide krampları çok fenadır. Üşüttüğümüzden mi mideyi çok yorduğumuz dan mı bilinmez zaman zaman yaşarız bu rahatsızlığı. Böyle bir şey hissettiğimizde kabuk tarçın çayı aklımıza gelmeli. İçer içmez kramplarda bir azalma olacaktır. Ayrıca enfeksiyonlardan bizi korur bu özelliğini unutmamak gerek.