Kakule, Güney Hindistan’da yetişen yıl boyu yeşil kalan otsu bir bitkidir. Kakule, hoş kokulu, sarı renkli çiçekleri açan, koyu yeşil yaprakları olan parmak kalınlığında sapları olan bir bitkidir. Kakule bitkisinin kullanım alanları çok geniştir. Kozmetikten tutun da ilaç sanayisine kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Kakule özellikle Arap mutfaklarında baharat olarak kullanılmaktadır.

Kakulenin sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Ancak bitkileri bilinçli tüketmek gerekir. Bitkileri kullanırken mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuzun kontrolünde ve tavsiyeleri üzerine bitkileri kullanın. Aksi takdirde sağlığınızı riske atmış olursunuz.

Kakulenin faydaları nelerdir, kakule nasıl kullanılır, kakule hangi hastalıklarda kullanılır, konusunu konuşuyoruz. Kakulenin faydaları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • Kakule sindirim sistemini düzenler ve yemeklerin sindirimine yardımcı olur. Sindirim problemi çekenler akşam yemeklerinden sonra bir bardak kakule çayı içebilirler.
  • Kakule bağırsaklardaki canlı veya cansız parazitleri temizler.
  • Vücutta oluşan şişliklere iyi gelir, ödemin atılmasına yardımcı olur.
  • Kakule ağızdan ve mideden gelen kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur. Yemekten sonra ağza birkaç kakule atmak nefesi ferahlattığı gibi mideden gelen kokuları da yok eder.
  • Kakule iyi bir kanser savaşçısıdır. Özellikle kolon kanserinin tedavisinde destekleyici ürün olarak kullanılır.
  • Kakule ishal ve kabızlığa iyi gelir. İshali dengelediği gibi kabızlığında giderilmesine yardımcı olur.
  • Zihin dağınıklığına ve yorgunluğuna iyi gelir. Kakule beyni dinlendirir. Bu nedenle kakule çayını öğlen içmek idealdir.

Kakule çayı hazırlamak için:

6 bardak su

1 yemek kaşığı siyah çay

2 bardak süt

İsteğe göre süt ya da su kullanılabilir.

Kakule çayı demlemek için, suyu kaynattıktan sonra altını kapatıp, içine 1 tatlı kaşığı kakule ve 1 yemek kaşığı siyah çay koyup altını kapatın. 15 dakika demlendikten sonra çayınız içmek için hazır demektir. İsterseniz kakule çayını limonla içebilirsiniz.Kakulenin bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak safra taşı olan kişiler doktora danışmadan kullanmamalıdır. Kakule gebelik ve emzirme döneminde doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan kürü yapılmamalıdır.