Kalp çarpıntısı, kalbin daha hızlı bir şekilde atması durumunda kendisini belli eden bir durumdur. Bu durum meydana gelen her insanda birçok korku yaratmaktadır. Bunların başında neden sorusu akıllara ilk gelen sorudur.

Eğer ki bir şeyi kafayı taktıysanız bunu sürekli düşünerek kendinize stres yapmaya başlarsınız. İşte stres kalbi tetikleyen en önemli etkenlerin başında yer almaktadır. En büyük neden kısacası strestir. Aynı zamanda buna zıt orantılı olan heyecan ve sevinçte bazı kişilerde kalp çarpıntısına sebep olmaktadır. Çok fazla hissedilen mutluluk hissi de kalbi tetikleyen unsurların başındadır.
Alkol ve sigara çok fazla tüketilmeye başlar ise, başta karaciğerler olmak üzere bütün vücuda zarar vermek üzere yola çıkmayı başarmaktadır. Tabi bu rotada olmazsa olmaz kalbe uğramadan da durmazlar ve kalp çarpıntısına alkol ve sigaranın fazlası sebep olabilmektedir.

İş yoğunluğu denilen şey ne yazıktır ki bir çoğumuzun vazgeçilmez belasıdır. İşte iş yoğunluğundan bir türlü dinlenememe, vücudu bir süre sonra bitkin bir hale sokmaktadır. Bu bitkinlik ise kişilerde kalp çarpıntısına sebebiyet verir.

Vitamin eksiliği, kanın şekerinin düşük olması ve kansızlıkta kalbi tetikleyen çok önemli sorunlardan bir tanesidir. Bu saydıklarımız arasından herhangi bir tanesinden dolayı sorununuz var ise biraz önce doktora görünmeli ve kendinize hiç bakmadığınız kadar iyi bakmalısınız. Kalp ihmal edilecek bir organ değildir ve bir altın gibi korunmalıdır.