Keçiboynuzu diğer adıyla harnup, Akdeniz ikliminde yetişen bir bitkidir. Enerji verir ve oldukça tatlı bir tadı vardır. İçerisinde tatlı tadını veren bir sıvı bulunur. Keçiboynuzu adı görüntüsü nedeniyle verilmiştir. Oldukça zengin bir içeriğe sahiptir ve kurutularak da tüketilebilir. Bol miktarda A ve C vitamini barındırır. Aynı zamanda sodyum, karbonhidrat ve yağlar açısından da oldukça zengindir. Vücudumuzun ihtiyacı olan daha bir çok minerali ve vitamini barındırır.

  • Sindirim Sistemi: Serbest radikallere karşı savaşır ve vücudun direnci açısından fayda sağlar. Midenin görevini rahatça yerine getirebilmesi için yardımcı olur. Antioksidan etkisi vardır. Böylece bağırsak enfeksiyonlarının önüne geçer. Midede yaşanabilecek hastalıkların önüne geçer. Bağırsak kanserine karşı da etkili olduğu söylenebilir. En çok görülen bağırsak hastalığı olan ishalin de önüne geçmekte son derece etkilidir. İshal olan kişilerin keçiboynuzu tüketmesi tavsiye edilir. Anlık etki sağlayarak en kısa sürede bağırsak fonksiyonlarınızın normale dönmesini sağlar.
  • Alerjik Rahatsızlıklar: Antioksidan etkisi son derece kuvvetlidir. Antialerjik ve antibakteriyel olduğu bilinmektedir. Solunum yolları enfeksiyonlarında tedaviye yardımcı olur. Grip ve nezle gibi gribal enfeksiyonlarda üst solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıkları giderici etkisi vardır.
  • Öksürük: Antioksidan özelliğiyle öksürüğe karşı son derece kuvvetli etki sağlar. Serbest radikallere ve oluşan enfeksiyonlara karşı etkilidir.
  • Kolesterol: İçerdiği lifler ve zengin besinler ile kolesterol seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, keçiboynuzunun kolesterol üzerindeki olumlu etkisini kanıtlamıştır. Keçiboynuzu, aynı zamanda hiper tansiyon tedavisinde de oldukça etki sağlar.
  • Akciğer Kanseri: Akciğere zarar veren sigara ve diğer zararlı maddelerin yarattığı zararı en aza indirmeye yardımcı olur. Vücutta akciğer kanserine neden olabilecek zararlı yapıları ortadan kaldırır. Akciğer kanserine karşı vücudu korumada son derece etkili olduğunu söylemek mümkündür.
  • Kemik Erimesi: Kemik erimesine karşı tam ve kesin bir çözüm içermez. Ancak kemik sağlığı açısından fazlasıyla faydalıdır. Bol miktarda kalsiyum içerir ve düzenli tüketildiğinde kemik sağlığına önemli derecede etki eder. Düzenli olarak keçiboynuzu tüketen bir kişinin kemik hastalıklarına yakalanma riski oldukça azdır.
  • Sperm Azlığı: Keçiboynuzu içerdiği maddelerden dolayı sperm üretimini ve kalitesini arttır.