Kefir, keçi veya inek sütünün fermante edilmesi ile oluşan tadı ayran ile süt arası bir yerde olan hafif ekşimsi bir içecektir.  Bu besinin faydaları saymakla bitmez. Özellikle de sütün daha farklı ve daha yararlı bir formu olması çokça tercih edilmesini sağlar. Kefiri çok tüketen orta Asya insanının uzun ömürlü olduğu ve daha az hastalığa yakalandığını biliyoruz.

Dolaşım sistemini oldukça etkileyen kefir, mikrobik hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırıyor, bağışıklık sistemine yardımcı olması en çok yararlı olduğu kısımlardandır.

Vücutta bulunan kesiklerin, yaraların hızlı iyileşmesini olumlu yönde etkiler. Yaraları tedavi eder.

Mide ve bağırsak faaliyetlerini hızlandırır. Midedeki asit baz dengesini sağladığı için mide hastalıklarına oldukça iyi geliyor.

Dolaşım ve boşaltım sistemini düzenlediği için, böbreklerdeki hastalıkları gideriyor. Böbreklerin daha temiz olmasını sağlıyor.

Hanımlar olarak cilt ve saç güzelliğimize oldum olası düşkünüzdür. Kefir bizi de unutmamış ciltteki yaraları, sivilceleri giderdiği gibi, cilt hastalıklarını da iyileştiriyor. Saçlardaki kepeği ve zararlı saç kıranlarını önlüyor.

Sindirim sistemine katkısı oldukça iyidir. Sindirimi düzenleyerek metabolizmanın daha hızlı ve etkili olmasını gerçekleştiriyor.

Kalsiyum bildiğiniz gibi oldukça gerekli bir mineraldir. Kefir, kalsiyumun daha fazla emilmesini sağlar. Böylece kadınlarda sık görülen ve ciddi bir hastalık olan kemik erimesini engelliyor.

En güzel etkisi de içen kişiye oldukça enerji ve canlılık vermesidir. Spor yapanlar, yorgun hissenler için mükemmel ve doğal bir enerji içeceğidir. Hem de sağlıklı ve enerji doludur.