Kolesterol kanın içerisinde yer alır ve hayvansal içerikle besinler ile vücuda alınır. Kolesterol daha çok damarların tıkanması olarak ifade edilmektedir. Peki bu duruma neler iyi gelir.

1. Ceviz

En önemli etkisi kötü içerikli olarak ifade etmiş olduğumuz kolesterolü yok etmesidir. Gece yatmadan önce 1 bardak suyun içine ceviz kurusunu (6 adet kadar) atıp sabah bu suyu içmek çok büyük fayda sağlayacaktır. Su ile beraber tüketilen ceviz damarların arasına girecek ve istenilen etkiyi yaratacaktır.

2. Fındık

Her gün düzenli bir şekilde bir avuç kadar fındık tüketilmesi kolesterol dengeli bir hal almasını sağlayacaktır. Fındık birçok şeye deva sağladığı gibi bu duruma da fayda sağlamaktadır.

3. Balık

Balık kolesterol denilince akla gelecek olan ilk besinlerden bir tanesi olmalıdır. Balığın içerisinde yer alan vitaminleri ve mineralleri saymaya hiç gerek yoktur. İçerisinde yok yok demek daha iyi olacaktır. Düzenli bir şekilde haftada 2 kez balık tüketilmesi kolesterol sorununun önüne geçmeyi sağlayacaktır. (özellikle de somon balığı tercih edilmelidir)

4. Yulaf

İster yulaf ezmesi isterseniz de yulaf unu tüketin tercih tamamen size kalmış. Bunlardan sadece bir tanesini düzenli bir şekilde tüketmek, iyi kolesterolün yükselmesini önlemekte, kötü kolesterolün ise düşmesine yardımcı olmaktadır. Kısacası yulafta tıpkı fındık gibi kolesterolün daha dengeli bir hale gelmesini sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesidir.