Çağımızın en yaygın hastalıklarının başında obezite geliyor. Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme faktörleri bu hastalığın ortaya çıkması için yeterli olabiliyor. Obezite tedavisinde ise genellikle uygulanan yöntem tüp mide ameliyatı oluyor. Diyet ve egzersiz ile sonuca varılamadığında uygulanan bu ameliyat halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da biliniyor. Tüp mide ameliyatının artık çok daha başarılı şekilde gerçekleştirildiğinden de söz etmek lazım.

Bu ameliyatın temel amacı midenin bir bölümünün vücuttan çıkarılması oluyor. Uzunca bir süre açık ameliyat ile uygulanan teknik günümüzde laparoskopik yani kapalı ameliyat şeklinde uygulanıyor. Ameliyatta hastaların midesinin % 80’i kesi yolu ile ayrılarak vücuttan çıkarılıyor. Bu sayede elde edilen ise hastanın daha kısa sürede tokluk hissine ulaşması ve iştahının da kapanmasıdır.

Obezite Tedavisinde Tüp Mide Ameliyatları - Tup Mide Ameliyati

Hastalar ameliyattan bir süre sonrasında kilo vermeye başlıyor. Çünkü bir yandan da bu ameliyat sayesinde obezite hastalarının insülin dirençleri de kırılmış oluyor. Ameliyat sonrası risklerin ise son derece düşük olduğundan söz etmek lazım. İlk akla gelen sindirim sisteminde bir sorun olup olmadığıdır. Ancak sindirim sistemindeki devamlılığa ameliyat esnasında herhangi bir müdahale yapılmıyor. Çünkü midenin giriş ve çıkış bölümleri olduğu gibi korunuyor.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı İçin Uygun?

Yaklaşık olarak 1,5 saat içerisinde tamamlanan bu ameliyat her obezite hastasına uygulanmıyor. Ameliyat olabilmek için öncelikle vücut kitle endeksinin uygun olması gerekiyor ki bunun için de rakamın 40 kg/m²’nin üzerinde olması lazım. Bu rakamın 35 ila 40 arasında olması durumunda tip 2 şeker hastalığının olup olmadığına bakılıyor şayet mevcutsa ameliyat olunabiliyor. Aynı zamanda uyku apnesi gibi günlük hayatı sıkıntıya sokan durumları yaşayanlar da ameliyat için uygun aday olarak kabul ediliyor.

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenmeye maksimum özen gösterilmesi gerekir. Bu ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak ya da aklındaki soru işaretlerinden kurtulmak isteyenler Acıbadem Hastanesi web adresini ziyaret edebilir. Bu adreste tüp mide ameliyatına dair aklınıza gelebilecek her türlü soruya yanıt veren içerikler ve videolar mevcut. Bu sayede söz konusu ameliyat hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.