Mide ağrısı grubunda yer alan reflü hastalığı bazı durumlarda oldukça şiddetli bir şekilde yaşandığında sizleri zor duruma sokabilir. Reflü hastalığını tetikleyen bazı besinler bulunmaktadır. Bu besinleri tükettiğinizde reflü hastalığını daha şiddetli bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Peki, reflüye ne iyi gelir?

  • Reflü hastalığına en iyi gelen besinlerden birisi de lifli besinlerdir. Özellikle meyve grupları arasında elma ve muz gibi bol lifli besinleri tüketirseniz hem ağrınız hafifleyecek hem de reflüyü önleyebileceksiniz.
  • ekmek, kepekli ekmek, yulaf gibi besinler de mideyi oldukça rahatlattığı için midenizi yatıştıracak ve size iyi gelecek besin grupları arasında yer alacaktır.
  • yağsız krem peynir ve soya peyniri de reflü hastalarının rahatlıkla tüketebilecekleri besinler arasında yer almaktadır. yağsız kıyma ve tavukgöğsü de reflü hastalığında tüketilmesi uygun olan ve midenizi rahatlatan gıdalar arasında yer almaktadır. Olabildiğince kızartma ürünlerinden uzak durarak haşlanmış sebzeleri tüketirseniz mideniz oldukça rahatlayacaktır.
  • havuç, fasulye, patates ve lahana da reflü hastalarının besin listelerinin birinci sırasında yer alan besinler gurubunda yer almalıdır.