Vücudunuzun birçok nedene bağlı bir iç ritmi, kendisine ait bir zaman çizelgesi vardır. Bu çizelge genellikle gün ışığına göre ve mevsimlere bağlı olarak düzenlenir. Kadınlarda ise ek olarak hormonal aylık bir döngü bulunur ve bu döngü bir kadının üreme sağlığının en önemi belirtilerinden biridir.

Regl düzensizliği, pek çok kadının sıklıkla deneyimlediği bir durum. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri stres. Regl kanaması, vücutta östrojen ve progesteron adı verilen iki hormonun dengesi ile sağlanır. Stres ise hormonal aktivitelerin düzeninin bozulmasına neden olan en önemli unsurdur. Kaygılı, endişeli veya telaşlı bir döneminizde beklenenden az aralıklarla adet olduğunuzu veya uzun süre adet göremediğinizi fark etmiş olabilirsiniz. Normal regl aralıkları yirmi sekiz günde birdir.

Bu sayı otuz beş gün ile yirmi bir gün arasında normaldir. Daha fazlası veya azı düzensiz regl döngüsüne işaret eder. Eğer yaşınız ileriyse ve üreme çağını atlattıysanız, düzensiz regl dönemleri menopoza giriyor oluşunuzun bir habercisi de olabilir. Çok küçük yaşta, yeni regl görmeye başlayan kızlarda ise regl düzensizliği normaldir. Ancak uzun süre böyle devam etmesi hormonal bir rahatsızlığa işaret ediyor olabilir. Hem Türkiye’de hem de tüm dünyada regl düzensizliğinin en önemli nedeni polikistik over sendromu adı verilen durumdur. Bu durum hormonal bir rahatsızlıktır ve tedavisi mevcuttur. Bir diğer neden ise çikolata kisti adı verilen, aylık döngüler haricinde, ekstra kanamalara neden olan durumdur. Bu tarz adet düzensizliklerine bir jinekologdan görüş almak ve muayene olmak gereklidir.