Saç boyası yapanlar, saç boyası alerjisi nasıl geçer? sorusuna dikkat etmelidirler. Çünkü boyaların içerisinde yer alan maddeler yüzünden cildinizde ciddi sorunlar oluşabilir. Belirtiler çok ağır bir şekildeyse hiç müdahale yapmadan doktora gitmeniz gerekir. Ancak evde çözüm sağlanacak bir durum söz konusuysa birtakım müdahalelerde bulunabilirsiniz.

Öncelikle boyamayı hemen bırakarak saçlarınızı yıkamanız gerekir. Alerji oluşan bölgelere zeytinyağını ısıtarak sürebilirsiniz. Bunun haricinde saçlarınızı durulayacağınız suyun içerisine 1 bardak elma sirkesi de ekleyebilirsiniz. Böylece alerji yaratan saç diplerinin temizlenmesini sağlamış olursunuz. Aynı zamanda aloe vera, jojoba yağı ve Hindistan cevizi yağı kullanarak da sorunu çözebilirsiniz.

Saç Boyası Alerjisi Nedir? 

Saç boyalarının içeriklerinde birtakım maddeler vardır. Bu maddeler, boyanın saça net bir şekilde işlemesini sağlamak için kullanılırlar. Ancak kullanılan içerikler, vücudumuz için iyi olmayabilir. Boyama sonucunda vücudumuz reaksiyon göstermeye başlar. Bu reaksiyon da alerjinin ortaya çıkmasıdır.

Saç Boyası Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Saç boyası alerjisi belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Saç derisinde, kulaklarda ve yüzde kaşıntı
  • Deride kepeklenme
  • Gözlerde kaşıntı
  • Tüm vücutta ödem, kızarıklık ve kaşıntı
  • Lenf bezlerinin şişmesi

Gibi cilt problemleri ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra bazı insanlar daha fazla hassasiyet gösterebilirler. Bu kişilerde ise nefes darlığı ve düşük tansiyon gibi önemli sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Saç Boyası Alerjisi Nasıl Geçer?
Saç Boyası Alerjisi Nasıl Geçer?

Saç Boyası Alerjisi Ne Zaman Geçer?

Alerjik belirtiler, boyama işleminden hemen sonra ortaya çıkabileceği gibi günler sonra da ortaya çıkabilirler. Ağır belirtiler yoksa evde yapacağınız birkaç işlemle alerjinin geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak durum çok ciddi bir hal aldıysa acil olarak doktora gitmelisiniz. Aksi halde genel vücut sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz.

Saç Boyası Alerjisi Olmamak İçin Ne Yapılmalı?

Amacınız her ne kadar güzel olmak olsa da tedbirli hareket etmenizde fayda vardır. Bu yüzden saç boyası alırken kaliteli markalara yönelmeniz gerekir. Ayrıca ürünün içeriğinde hangi maddelerin yer aldığına da göz gezdirmelisiniz. Eğer herhangi bir maddeye alerjiniz olduğunu biliyorsanız, ona uygun boyaları almalısınız.

Saç Boyasına Alerjim Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bunun için yapmanız gereken tek şey, alerji testini yaptırmaktır. Bu test 48-72 saat içerisinde sonuçlanır.