Sinüzit hastalığını yakından bilenler oldukça rahatsız edici ve neredeyse hayatı zorlaştırıcı bir hastalık ile iç içe olduklarını bilirler. Bununla birlikte sinüzit tedavisinin doktor kontrolünde yapılması en mantıklı çözüm yolu olacaktır. Alacağınız küçük önlemler ve pratik bilgiler sayesinde ise sinüzitinizi rahatlatabilirsiniz.

  • Kuru bir hava sinüzitin en büyük düşmanlarından birisidir diyebiliriz. Bunun için de bulunduğunuz havanın kuru olmamasını sağlamanız gerekmektedir. Bunun için de nem cihazlarını odanızın içinde kısık ayarda bile çalıştırmanız sizleri oldukça rahatlatacaktır.
  • Aynı şekilde sadece soluduğunuz havanın değil burun için de kuru olmaması gerekmektedir. Bunun için de sık sık burnunuzu yıkamak veya duş almak sizleri oldukça rahatlatacaktır. Sadece su ile burnunuz yıkamak sizleri rahatlatmıyor ise o zaman tuzlu su ile burnunuzu yıkamayı deneyebilirsiniz. Kesinlikle sinüsleriniz tıkalı iken kendinizi zorlamamaya dikkat etmelisiniz.

     

  • Sinüzit ile birlikte eğer alerji durumunuz da var ise o zaman doktor kontrolünüzde ilaç kullanmanız gerekmektedir. Sizleri en çok suyun rahatlatacağını söylemek isteriz. Bunun için de burun kanallarınızı sıklıkla yıkamaya dikkat etmelisiniz.