Kabuslar ister çocuk olsun ister yetişkin olsun her biri için korku ve kaygı uyandıran bir durumdur. Tekrarlayan kâbuslar ise bu durumu daha da çekilmez bir hale getirir. Gündelik hayatını bile etkileyecek durumlara gelen kabuslarla baş etmenin bazı yolları vardır. Özellikle çocuklarda psikolojik sorunlara hatta yatak ıslatmalarına kadar varan bu durum kontrol altına alınmadığı sürece çocukta her zaman korku ve kaygı uyandırır. Kabuslarla baş etmenin atılacak ilk adım uyandıktan sonra sakin kalmak ve objektif olarak tekrar düşünmektir.

Tekrarlayan kabusların en önemli özelliklerinden biridir bilinçaltında bu bu durumun bilinmesi. Ancak müdahale edilememesinden kaynaklanan zaman içinde bu korkuları ve kaygıları açabilmek için öncelikle rüyanın içeriğinde ne olduğunu tam olarak nasıl bir rüya gördünüz iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Eğer bu işi hafızanıza bırakırsanız çok da sağlıklı sonuçlar alamazsınız. Yapmanız gereken bir kalem kağıt bulundurmaktır. Kabus bir rüyadan uyandıktan sonra ne gördüğünüzü hemen not almanız kişileri mekanları objeleri rüyanda dair her şeyi ayrıntılarıyla kağıda dökmeniz sizin için önemli bir adımdır. Tekrarlayan kabuslar genellikle kişinin psikolojik durumlarından ortaya çıkmaktadır. Özellikle korku gibi bir durumda kişi bu korku durumunun ne olduğunu saplamalı objektif bir bakış açısıyla gördüğü kabusu değerlendirmelidir. Farklı günlerde aldığınız bu notları daha sonra birbirleriyle ile karşılaştırın kabuslarınıza ortak olan noktaları belirleyin ve bu kabusların sebebini ortadan kaldırmak için bu notları her gün yatağa girmeden önce okuyun. Çünkü uyku yatmadan önce yapılan bütün işlerden etkilenir. Zamanla kabusu rüyalarınızın azaldığını ve gitgide yok olduğuna şahit olacaksınız.