Çağımızda fazla kilolar hastalık haline gelmiştir. Hem öyle bir hastalıktır ki, yakalanmak kolay, ama kurtulmak zordur. Ne spor fayda eder, ne zayıflattığı iddia edilen ilaçlar, besinler ne de hatta stres. Yine de, uygulanmak istenmese de bilinir ki kilo vermenin ilk kuralı dengeli ve düzenli beslenmektir. Özellikle de tok tutan yiyecekler, beslenmede önemli bir yere sahiptir. İştah kapatıcı besinler için 9 öneriyi sizlerle paylaşıyoruz.

Yağsız Yoğurt

Yoğurt ve yoğurt suyu, âdeta bir panzehirdir. Yoğurt tüketmekle zayıflanmaz, ama açlık hissini bastıracağından yemek ihtiyacınızı öteler.

Elma

Bol miktarda barındırdığı mineral ve vitaminle çok faydalı bir besindir. Lifli yapısıyla, tok tutma özelliğine sahiptir. Kalorisi düşüktür.

Üzüm kabuğu

Üzüm kabukları da yine iştah kapatıcı bir özelliğe sahiptir.

Üzüm çekirdeği

Üzüm kabuğunda olduğu gibi, çekirdeğinde de tok tutan bir özellik vardır. Çekirdeklerini ayıklayarak kurutun, dövün ve her sabah bir kaşık tüketin.

Yulaf ezmesi

Karbonhidrat deposudur; bunlar vücut tarafından uzul sürede yakılacağı için, tokluk hissi verir.

Brokoli

Açlık hissini azaltan besinlerin başında gelmektedir. Lif, kalsiyum ve vitamin yönünden zengindir. Kansere karşı da çok etkilidir. Buharda haşlanarak tüketilmesini önerilir. Limon ve baharat katılmasında da fayda vardır. Brokoli’nin Faydaları

Kabak

Balkabağı ya da yeşil kabak: her ikisi de lifli gıdalardır ve tok tutucu özelliği vardır. Yeşil kabak, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir barındırır; bal kabağı da yine magnezyum ve potasyum zenginidir. Tüketilmesi şiddetle önerilir.

Yeşil kahve

Antioksidan içerir, metabolizmayı hızlandırır ve iştahı keser.

Yeşil çay

Yeşil çaylar da açlık hissini bastırır. Öğünler arasında birer bardak içmeniz önerilir.

Baharat

Hararet yaptığı için fazlaca su içmenize ve midenizin dolmasına sebep olacaktır, baharatlar; böylece, daha uzun süre tok kalabiliceksiniz.