Uyku apnesi uyku sırasında solunumun durmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Uykunun bozulmasına yol açar. Uyku apnesi sırasında nefes alınamaz ve solunum durur. Uyku apnesinin en önemli belirtilerinden biri de horlamadır. Horlama, solunum yollarının tıkalı olduğu zaman insanın uykusunda iken ortaya çıkardığı sestir. Horlama üst seviyelere ulaştığı zaman doğru düzgün nefes alınamaz. Yani oksijen yetmezliği ortaya çıkar. Uyku apnesi ise uykunun yetersizliği ve düzenli uyku uyunmadığı zamanlarda ortaya çıkar.

Uyku bozukluğundan kaynaklandığından ötürü uyku sırasında yeterli oksijen alamama sorunu ortaya çıkar. Haftanın beş ya da altı günü horluyor iseniz uyku apnesi olmuş olma olasılığı çok yüksektir. Uyku apnesinin horlama dışında bir sürü belirtisi vardır. Ama en önemlisinin horlama olduğunu daha önce de söylemiştik. Bunun yanında yeterli süre uyunduğu halde hala uyku uyuma ihtiyacı ve yorgunluk hissi olması, sabahları çok zor uyanma önemlibelirtiler arasında.

Ayrıca gece yeterli nefes alamamaktan kaynaklı uykudan uyanma , gece çok sıklık ile tuvalete çıkma ihtiyacının olması, gün içinde sürekli uyuma hissi ve uyuyakalma belirtiler arasında. Ama şu bilinmelidir ki uyku apnesi ile yorgunluk birbirine karıştırılmamalıdır. Yani çok aktif olup yorulduğun vakit uyuyakalma sürekli olarak görülür. Bu uyku apnesi ile karıştırılmamalıdır. Uyku apnesinin diğer bir belirtisi ise düzensiz solunumdur. Özellikle uykuda olmak üzere sürekli olarak nefes alıp verme düzensiz oluyor ise uyku apnesi olasılığı çok yüksektir. Uyku apnesi olan bireylerde mide yanması ve bacakların şişmesi gibi belirtiler de gözlenebilir. Tedavisi için doktora başvurulmalıdır.