Sıcak içecekler elbette ki vücut için faydalıdır. Hem kış günlerinde içimizi ısıtır ama milletimize sıcak içecekler deyince akla çay ve kahvede başka birşey gelmiyor. Çay ve kahvenin dışında da bir sürü sıcak içecekler var. mesela bitki çaylarını bir çoğumuz sıkça tüketiyoruz. Bitki çayları kışın içimizi sıcak tutar ve sıvı ihtiyacımıza da takviyede bulunur.

KAFEİN İÇERMEYEN SICAK İÇECEKLER!

Ihlamur:  Ihlamur en çok tüketilen bitki çaylarından biridir. Bilinen faydaları gögüs yumuşutıcı, balgam ve idrar söktürücü olup kış aylarında bolca tüketilir. Ayrıca sindirime de yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. 1 tatlı kaşığı bal ile beraber tüketilirse mideye inanılmaz fayda sağlar. Gribe de iyi gelir.

Kuşburnu: Bolca C vitamini içeren kuşburnu bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca soğuk algınlıgı ile gribe karşı da dayanıklılık sağlar.

Adaçayı: Adaçayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürür. Bu özelliginden dolayı adaçayı antioksidan olarak bilinir. Vücutta biriken zararlı maddeleri vücuttan atarak hücrelere verilen zararı minimum seviyeye indirir. Yemek sonrasında bir bardak adaçayı hazmı kolaylaştırdığı yönde etkisi saptanmıştır. Ancak içersinde bulunan bazı aromatik maddeler çok fazla alınırsa zehir etkisi gösterebilir.

Çay: Çay Türk ailelerinin elbette vazgeçilmez içecegi olup özellikle yemek sonrasında bol miktarda tüketilir. Ancak uzmanlar günde 6 fincandan fazla çay içmenin sağlık açısından zararlı olacağını söylüyorlar. Hatta 6 fincan son sınır olup optimm olarak günde 3 ile 4 bardak arası çay içilmesi önerilir.

Kahve: İçerdiği kafeinin santral sinir sistemini uyarıcı etkisi vardır. Kafeinin etkileri kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber en sık rastlananlar kalpte ritim bozukluğu ve çarpıntı, hipertansiyon, kansızlık ve mide rahatsızlıklarının artmasıdır. Uyanık kalmak ve yorgunluğu azaltmak amacıyla biraz fazla tüketilmesi alışkanlık yapabilmektedir. Ayrıca kafein idrar ve dışkı yoluyla az miktarda kalsiyum kaybına da neden olmaktadır. Bu sebeple kahveyi latte veya capuccino şeklinde sütlü olarak içmek kalsiyumu takviyesine yardımcı olacaktır. Kilo kontrolü sağlamak amacıyla tam yağlı süt yerine düşük yağlı veya yağsız sütler tercih edilebilir.