Varis bacaklarda ki kan dolaşımı sisteminin yetersiz yada bozuk çalışması ile damar yapısının cilt yüzeyinden görünür hale gelip çoğu zaman da ağrılı bir sistem bozukluğudur.

Varis nasıl oluşur; uzun süre ayakta kalma, bayanların yüksek topuklu ayakkabı tercihi, dengesiz beslenme, dar kıyafetler, lastikli sıkı çorap, korse gibi dolaşım sistemini olumsuz yönde etkileyen faktörler tarafından oluşur.

Peki varisten korunmak için neler yapmalıyız. Öncelikle kan dolaşımını canlandırıcı etkiye sahip olan gıdaları tüketmeye özen göstererek başlayabiliriz. Bu gıdalar nelerdir; kiraz, maydanoz, bol su tüketimi ve şimdi kalp doktorlarının da tavsiyesi yarım aspirin. Beslenme alışkanlıklarını düzelttikten sonra yaşam tarzı düzenlemesi yapmalıyız. Gerçi bu kişinin iş hayatına göre bazen mümkün olmayabilir ancak o zaman da her fırsatta bacaklarımızı dinlendirecek aralar verebilmeliyiz. Örneğin; öğretmen, hemşire, danışmanlık hizmeti verenler gibi meslek grupları gün boyu ayakta kalmak zorunda olup birde zaruri kıyafet kuralı topuklu ayakkabı giyilmesi gibi nedenler işleri zorlaştıracaktır ancak küçük ayrıntılar ile bu durumda düzeltilebilir. 3 4 cm geçmeyen ayakkabı tercihi, yada dolgu topuk tercih etmek. Dar kesim kıyafet kullanmamak. Korse gibi sıkı dolaşım sistemini bozan şeylerden uzak durmak. Mümkün olduğunca sık sık oturmak hatta bir sandalye ve sehpa yardımı ile ayakları yer seviyesinden yükseltmek. Otururken ayak ayak üstüne atmamak. Bu da varis gelişimini hızlandırır. Lastik boğazı sıkı çorap giymemek hatta dikişsiz çorap tercih etmek. Gün sonun da ise eve gelince ayak tabanına buz uygulama ile ayakları kalp hizasına kadar yükseltip istirahat etmek varis riskini olabildiğince azaltacaktır. Sağlıklı günler dileriz 🙂