Mantarların faydaları elbette yadsınamaz bir gerçektir. Doktorlar mantarların bilinçli bir şekilde tüketilmesinin sağlık açısından yararlı olacağını söylüyor. Ama yağışlı havaların ardından üreyen mantarlar ise cilde ciddi şekilde zarar verebilir.

Türleri bilinmeyen bir takım mantarlar toplanıp tüketiliyor ve halka bilinçsizce satılıyor. Bunun tek amacı elbette ki para. Ama satan üreticiler maalesef insan sağlığı açısından düşünmek bile istemiyor. Her yıl yapılan uyarılara rağmen hala bir çok kişi mantarlar yüzünden zehirlenip hastanelere kaldırılıyor.

Doğada hemen hemen 200 zehirli mantar türü bulunuyor. Bunların ise %2 si yani 10 tanesi ölümcül. Geriye kalan 190 tane ise ölümcül olmamakla beraber zehirli mantarlar sınıfına giriyor. Bazı ölümcül olan mantar türlerinin isimleri ise şöyle : Öldürücü yeşil şapka, dede mantarı ve köy göçüren.

Bir mantarı zararsız hale getirmek için onu mutlaka pişirip yiyin veya mantarı yoğurtla yiyin kesinlikle zehirlenmessiniz gibi uyarılar tamamen kulaktan dolma olup bir çok kişinin zehirlenmesi sonucunu doğurmaktadır. Kesinlikle bilmeden toplanılan mantarları yemeyin. Bir mantarın zehirli olup olmadığını anlamak kolay değildir. Sadece labaratuvar şartlarında bu belirlenebilir. Yani doğadan alınan her mantarı bilinçsizce tüketirseniz sizde hastanelik olabilirsiniz.