Ahşap boyama kişinin sahip olduğu ve eski görünen mobilyaları ya da eşyaları ahşap görünüm kazandırmak amacıyla yapılan boyama işlemidir. Ev dekorasyonu alanında özellikle kullanılmayan mobilyalar ile eşyaların farklı bir renk ve görünüm kazandırması için boyama teknikleri uygulanmaktadır. Ahşap boyama içim ilk olarak çalışılacak yüzey üzerinde bulunan toz, kir ve yağ gibi kalıntılar temizlenmeli ve pürüzsüz hale getirilmelidir. Estetik bir görünüm kazanmasını sağlamak için zımparalama yöntemi ile pürüzler giderilir. Boyanın daha iyi tutmasını sağlamak için yapılır.

Ahşap Boyama Yapım Aşamaları

Ahşap boyama yapmak ev dekorasyonu alanında en çok tercih edilen ve kişinin vaktini geçirmesi için yaptığı uğraşlardır. Bir ahşap boyama için malzeme belirlendikten sonra ve yüzey zımpara işleminden geçirildikten sonra astarlama işlemi yapılmalıdır. Boyanın daha iyi etki etmesi adına uygulanan bir yöntemdir. Yüzeyde var olan pürüzlerin kapanması ve boyanın derine inmesi için kullanılır. Ahşap boyama içim yağlı ya da su bazlı boyalar kişi tercihine bağlı olarak seçilmelidir.

Fırça boyutları da geniş ya da orta büyüklükte olmalıdır. Ahşap boyama sırasında boyanan ürüne eskitme efekti de uygulanmaktadır. Mum kullanılarak ya da streç kullanılarak bu yöntem yapılır. Daha iyi görünüm sağlaması ve antika görünüm için kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. En çok tercih edilen boyama yöntemleri arasında ahşap boyama bulunmaktadır. Yeni bir hobi edinme, zamanı aktif olarak kullanmak açısından da ahşap boyama tercih edilme oranı yüksek olan uygulamalardır.