Topuklu ayakkabı giymek kadınların şıklığının sağlanması için çok özel bir kullanım sunarken ayakkabının topuğa vurması can acıtıcı durumların yaşanmasına neden olabilir. Böyle durumların önüne geçmek için basit yöntemler deneyebilirsiniz.

Topuklu Ayakkabı Vurması Nasıl Engellenir?

Topuklu ayakkabı vurmasını engellemek için en başta doğru ayakkabı tercihi yapmanız gerekir. Ayakkabınız ayağınızı sıkıyorsa ya da içinde rahat edemiyorsanız bu durumda modeli değiştirmeniz önem taşır. Mağazadan satın almadan önce ortalama 3 – 4 dakika ayakkabı ile dolaşmanız ayakkabı hakkında fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Yine de ayakkabı ayağınıza vuruyorsa bu durumda öncelikle ayakkabı içine gazete doldurun. Daha sonra 2 poşete koyun ve poşeti bağladıktan sonra poşeti derin dondurucuya koyun. 1 gece dondurucuda kalan ayakkabıları daha sonra çıkarıp çözüldükten sonra giyin. Fakat bu yöntem ayakkabılar deri ise zarar verebilir. Bir diğer yöntem ise bir bezi sirkeyle ıslatın ve ayakkabılarınızın iç ve dış tüm kısımlarını silin. Daha sonra ayakkabınızı kurumaya bırakın. Bu ayakkabının genleşmesini sağlayacak bir yöntemdir. Bu yöntemler ile ayağınıza vurmasının önüne geçebilirsiniz.

Göz önünde tutmanız gereken bir diğer nokta da ayakkabının topuğunuza vurması halinde giymeye devam etmemenizdir. Özellikle böyle durumlarda ayağınıza rahat gelecek, spor ayakkabı türünden ayakkabılar giyerseniz ayaklarınızı çok daha rahat ettirme imkânınız olur. Bunun yanında imkanınız varsa birkaç gün ayakkabı giymemek ayakkabının vurduğun yerin daha çabuk iyileşmesi için yardımcı olacaktır.