Günümüzde özellikle yaz aylarında hemen hemen herkes ayakkabı kokularından şikayetçidir. Uzun saatler boyunca ayakkabının içinde kalan ayaklarda koku oluşur. Temizlenmezse bu koku ayakkabı da kalabilir ve hem kişinin kendisini hem de çevresindekileri rahatsız edebilir. Ayakkabı kokusu uzun yürüyüşlerden veya uzun süre aynı ayakkabıyı giymekten kaynaklanabilir.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Çıkarılır?

Pek çok kişinin muzdarip olduğu bir durum olsa da ayakkabı kokusu çıkarmak için oldukça kolay yöntemler mevcuttur. Bu konuda en etkili yöntemin karbonat olduğunu söyleyebiliriz. Ayakkabı kokusu çıkarma konusunda karbonattan faydalanmak istiyorsanız gece uyumadan önce ayakkabınızın içerisine bir kaşık karbonat eklemelisiniz. Sabah kalktığınızda ayakkabıdaki kokunun gittiğini göreceksiniz.

Ayakkabı kokusu geçirmek için kullanılan bir diğer yöntem doğal maddelerdir. Bu doğal maddelere örnek olarak adaçayı ya da lavanta yaprakları verilebilir. Elinizde bunlar yoksa buzdolabınızdaki portakal veya limonun kabuklarını da kullanabilirsiniz. Bu maddeleri gece ayakkabınızın içerisine koyduğunuzda sabah kokunun gitmiş olduğunu göreceksiniz.

Ayakkabı kokusunu yok etme konusunda mucizevi etkiler gösteren bir diğer doğal maddede çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağının dezenfektan etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi sayesinde ayakkabıdaki kokuları giderir. Bunun için ayakkabınızın içerisine birkaç damla çay ağacı yağı damlatmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca ayakkabılarınızı sık giymemeye ve günlük olarak değişim yapmaya da dikkat etmelisiniz. Sık giyilen ayakkabılar hava alamadığı için koku yapmaya daha müsaittir.