Beyaz gömleklerde sarı leke çıkarma çoğu zaman zor olabilmektedir. Ancak basit yöntemler ile beyaz gömleklerde istenmeyen ve can sıkıcı bir görünüm sergileyen sarı lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Beyaz Gömlekten Sarı Lekeleri Çıkarmak

Beyaz gömlek başta olmak üzere tüm beyaz kıyafetlerinizden kolayca sarı leke çıkarma yapabilirsiniz. Lekenin kaynağı ne olursa olsun sarı lekenin görünümü beyaz giysilerde son derece kötü bir görünüm yaratır. Bu yüzden sarı lekeleri çıkarmak için evde pratik yöntemler deneyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir kovayı yeteri olacak şekilde beyaz sirke ile doldurun. Sarı lekelerin gevşetilmesi ve çıkması için sirkenin içinde giysinin beklemesine izin verin.

Özellikle güneş ışığı da lekeleri çıkarmak ve kıyafetleri de ağartmak için etkili bir yöntemdir. Doğrudan güneş ışığının altında olacak şekilde dışarıya bir havlu koyun ve sirke ile ıslatmış olduğunu sarı lekeli kıyafeti yukarıya bakacak şekilde güneşte bırakın. Sirke ve güneş sarı lekelerin çıkmasına yardımcı olacaktır. Giysi kuruduktan sonra lekenin olduğu yeri soğuk su ile yıkayın ve kalan sarı lekelerin üzerine de karbonat serperek diş fırçası ile fırçalayın.

Bu işlemlerin işe yaraması için hemen müdahale etmeniz önemlidir. Eğer beklemiş gömleğe çok işlemiş, ağır sayılacak lekeler söz konusu ise bu durumda kuru temizlemeyi tercih etmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.