Kaktüs bakımı her ne kadar dayanıklı bir bitki olmasına rağmen özen isteyen bir durumdur. Bakımı kolay olmasına karşılık kaktüsün zarar görmemesi ve canlılığını koruması için belirli yöntemlere dikkat ederek kaktüs bakımı yapabilirsiniz.

Kaktüs Bakımında Dikkat Edilecekler

Kaktüs bakımında dikkat edilecekler başında sulama yöntemi öne çıkıyor. Kaktüsler kesinlikle çok sulanmamalı ve toprakları da nemli kalmamalıdır. Aşırı su, köklerinin çürümesine neden olur ve bu durumda da kaktüs canlılığını yitirecektir. Toprağı kurudukça az miktarlarda su vermeniz kaktüsün daha sağlıklı bir gelişim göstermesine neden olur.

Kaktüsler sağlıklı bir şekilde gelişim göstermek için güneşe ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden kaktüsler gün içerisinde uzun süreler boyunca güneş ışınlarını almalıdırlar. Özellikle kapalı alanlarda güneş görmediklerinde yapılarını bozarlar ve kısa sürede ölürler.

Kaktüsler için bir diğer önemli nokta da ısı değerleridir. Kaktüsler için oda sıcaklığı yeterli olmakla birlikte hiçbir zaman soğukta bırakılmamaları gerekir. Soğuk, kaktüslerin ölmeleri için en büyük etmendir. Soğuğa çok kısa süre maruz kalsalar bile canlılıklarını kaybedeceklerdir.

Kaktüs bakımında dikkat edilmesi gereken diğer önemli konu da diğer çiçeklerinize göre kaktüsler az ilgi istese de her bitki gibi onların da çeşitli ihtiyaçları bulunur. Bu yüzden sulama başta olmak üzere ihtiyaçlarını doğru şekilde karşıladığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca aşırı soğuk gibi durumlardan da korumalısınız.