Hayvanların daha sağlıklı yaşamaları ve virüs gibi durumlardan da korunmaları için hayvanlarda ortam ve ekipman hijyeni büyük önem taşıyor. Evcil hayvan besleyenler için düzenli olarak temizliğe önem verilmeli ve hijyen kurallarına da özen gösterilmelidir.

Hayvanlarda Ortam Hijyeninin Önemi Nedir?

Evcil hayvanlar ya da diğer amaçlar ile beslenen hayvanlarda ortam hijyeni oldukça önemlidir. Hayvanların yaşadıkları alanların kirli olması, temizlenmemesi ya da dezenfekte edilmemesi başta virüsler olmak üzere pek çok zararlı mikroorganizmaya davet çıkaracaktır. Hayvanların bulundukları ortamları temizlemek ve hijyen sağlamak için hayvanlar için üretilmiş olan hijyen ürünlerinin kullanması gerekmektedir. Barınaklar, sağım odaları, ağıl gibi yerlerde kullanılmak için üretilen bu dezenfektanlar hayvanların daha sağlıklı ve temiz koşullarda barınmasını sağlar.

Sadece bulundukları alanlar değil hayvanlar için tercih edilen ekipmanların da temizliğine gereken özen gösterilmelidir. Ekipmanlar virüslerin yayılmasına neden olabilirler ve özellikle hayvanlardan insanlara hastalık bulaşmasına neden olabilirler. Yine hayvanlar için üretilmiş olan dezenfektan ürünleri ile birlikte ekipmanların temizliğini de yapabilirsiniz.

Evcil Hayvanlara Hijyenik Koşullar Yaratmak

Evcil hayvanlara hijyen ortamı yaratmak onların hastalıklara karşı korunmasını sağladığı gibi evde yaşayanların da korunmasını sağlar. Bunun için evcil hayvan dışarıdan geldiğinde mutlaka dezenfektan kullanılmalı ve ayakları temizlenmelidir. Islak mendil yardımı ile ağız ve burun kısımları da silinebilir.

Evcil hayvanların yaşadıkları ortamın da düzenli olarak dezenfektan ürünleri ile temizlenmesi, kum kabı ya da kafeslerinin günlük olarak temizlenmesi de dikkat edilecek konular arasında yer almaktadır.